Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Chat Kültürü

Ana Sayfa » Serbest » Makaleler » Chat Kültürü
Chat Kültürü

Türkiye’de bir chat kültürü var mı? derseniz, dünya’nın en kolay yapılan bir eylemi olan chat’in genel bir kültürü varmı diye sormak lazım.

Dünya’da her alanda olduğu gibi chat ‘de de bir kültür var.  Dünya insanı, artık bazı şeyleri aşmış. Yoğun iş temposundan kendini uzaklaştırmak için, eve geldiğinde ya sosyal paylaşım sitelerine giriyor, ya oyun oynuyor,  yada klasik chat araçları ile evde oturup chat yapıyor.

Son günlerde moda olan, kameralı ve sesli chat ise, işin ballı kaymağı gibi.

Dünya insanı, chat’i kendi sosyal ihtiyaçları için kullanırken,  bizim türkiye coğrafyasındaki insanımız ise, hani nerde buldun beleş, giriş, nerde buldun iş sıvış misali gibi, chat’dede kuru bir kalabalık peşinde. Dünya insanı, tek başına, otobüse binecekken bile sıraya girerken, türkiye coğrafyasındaki insanımız, otobüs duraklarında oturulması gereken yerlere ayakkabılarıyla basıp, ayakta dikilir.

Türkiye’de bir chat kültürü yok, olması için çabalamaya gerekte yok. Türkiye coğrafyasındaki insanımız, arabesk yaşantısını aynen internetede yansıtmayı başarabilmiş. Bravo demek lazım.

Chat’in bir kültürünün oluşabilmesi için, öncelikle kültürlü insanların varlığından bahsedebilmek lazım. Türkiyemizde de var kültürlü insanlar olmazmı. Ancak, ne hikmet ve ne mehmet dir bilinmez, o kültürlü insanlar, normal yaşamlarındaki yapamadıkları kültürsüzlükleri, internetin chat sayfalarında gayet güzel yapabilmektedirler.

Chat de karşıdakininde bir insan olduğunu unutmadan davranmak bir kültür iken, bizim coğrafyamızdaki insanımız, chat ‘de kendinin insan olduğunu bile unutabilmekte.

Yıllardır chat yaparım, yıllarıdır birileri gelip, beni bilmem ne yapabileceklerini söylerler. Kültürlü bir insan olarak, davet etmemiz gerekliliğinden, yıllardırda herkesi davet ederim. Ne gelen var ne giden.  Kültürlü olmak için davete icab etmek lazım, ancak ordada bir kültür eksikliğimiz var.

Erkeklerin, chat sırasında kadınlara, yaklaşımı ve onlarla konuşmasına ise, hiç girmiyorum. Bir insan, kendisininde annesinin, kardeşinin bir kadın olduğunu unutursa, o kişiye ne kültür işler, nede sopa.

Türkiye coğrafyasında yaşayanlar olarak, Chat ‘de kültür arama girişimlerine son vermenin daha hayırlı bir davranış olacağını düşünüyorum. Duyar gibiyim sizleri yapma beeee…

Türkiye’de kültür eksikliği çok, chat’de de kültür olmayı versin.. Hiç birşey kaybetmeyiz.

ismail gül / düzce
02/07/2010

Chat Kültürü - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Yürüyen Merdivenler

Yürüyen Merdivenler 10 Mayıs 2011

Macera mı? Güven mi?

Macera mı? Güven mi? 24 Aralık 2010

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Facebook gibi fikirlere büyük destek! Göze ait tümörler Oyun kahramanı deyip geçmeyin BANA ÖYLE GEL Ayakla çalışan mouse Dokunmatik ekran çeşitleri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır