Üye Ol: | Giriş | Kayıt | Kayıp Şifre |

You Are Here: Home » Haber » Chat Kültürü

Türkiye’de bir chat kültürü var mı? derseniz, dünya’nın en kolay yapılan bir eylemi olan chat’in genel bir kültürü varmı diye sormak lazım.

Dünya’da her alanda olduğu gibi chat ‘de de bir kültür var.  Dünya insanı, artık bazı şeyleri aşmış. Yoğun iş temposundan kendini uzaklaştırmak için, eve geldiğinde ya sosyal paylaşım sitelerine giriyor, ya oyun oynuyor,  yada klasik chat araçları ile evde oturup chat yapıyor.

Son günlerde moda olan, kameralı ve sesli chat ise, işin ballı kaymağı gibi.

Dünya insanı, chat’i kendi sosyal ihtiyaçları için kullanırken,  bizim türkiye coğrafyasındaki insanımız ise, hani nerde buldun beleş, giriş, nerde buldun iş sıvış misali gibi, chat’dede kuru bir kalabalık peşinde. Dünya insanı, tek başına, otobüse binecekken bile sıraya girerken, türkiye coğrafyasındaki insanımız, otobüs duraklarında oturulması gereken yerlere ayakkabılarıyla basıp, ayakta dikilir.

Türkiye’de bir chat kültürü yok, olması için çabalamaya gerekte yok. Türkiye coğrafyasındaki insanımız, arabesk yaşantısını aynen internetede yansıtmayı başarabilmiş. Bravo demek lazım.

Chat’in bir kültürünün oluşabilmesi için, öncelikle kültürlü insanların varlığından bahsedebilmek lazım. Türkiyemizde de var kültürlü insanlar olmazmı. Ancak, ne hikmet ve ne mehmet dir bilinmez, o kültürlü insanlar, normal yaşamlarındaki yapamadıkları kültürsüzlükleri, internetin chat sayfalarında gayet güzel yapabilmektedirler.

Chat de karşıdakininde bir insan olduğunu unutmadan davranmak bir kültür iken, bizim coğrafyamızdaki insanımız, chat ‘de kendinin insan olduğunu bile unutabilmekte.

Yıllardır chat yaparım, yıllarıdır birileri gelip, beni bilmem ne yapabileceklerini söylerler. Kültürlü bir insan olarak, davet etmemiz gerekliliğinden, yıllardırda herkesi davet ederim. Ne gelen var ne giden.  Kültürlü olmak için davete icab etmek lazım, ancak ordada bir kültür eksikliğimiz var.

Erkeklerin, chat sırasında kadınlara, yaklaşımı ve onlarla konuşmasına ise, hiç girmiyorum. Bir insan, kendisininde annesinin, kardeşinin bir kadın olduğunu unutursa, o kişiye ne kültür işler, nede sopa.

Türkiye coğrafyasında yaşayanlar olarak, Chat ‘de kültür arama girişimlerine son vermenin daha hayırlı bir davranış olacağını düşünüyorum. Duyar gibiyim sizleri yapma beeee…

Türkiye’de kültür eksikliği çok, chat’de de kültür olmayı versin.. Hiç birşey kaybetmeyiz.

ismail gül / düzce
02/07/2010

Etiketler:, , ,

Sende Yorumla

Yapmalisin Girildi to post comment.


Copyright © 2010 Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi Telif Hakları tanımlıdır. Site içeriği izinsiz olarak yayınlanamaz.
RSS Abonelik · Mesajlar Yorumlar · Site Tasarım: Wordpress Alt Yapısı Kullanılmıştır. Düzenleme adpfm.ca
KelebekList