Üye Ol: | Giriş | Kayıt | Kayıp Şifre |

You Are Here: Home » Programlama » DEV-C++ ile DEBUG

Okuyacağınız çevir Mete Gökalp tarafından yapılmıştır. Site içeriğinde uygun bir kategori ayarlanıp, ilgili yere konuna kadar forumda sabit konu olarak kalmasına karar verdim. Kendisine teşekkür ederim.

Dec-C++ ‘ yı kullanarak nasıl hata ayıklayabilirim?

Öncelikle bir proje kullandığınızdan emin olun.

Daha sonra sırasıyla “Project options ? Compiler ? Linker” e tıklayın ve

“Generate debugging information” ı “yes” yapın ve herhangi bir optimitizasyon seçeneği kullanmadığınıza emin olun. Ayrıca “Parameters” i de kontrol edip hiçbir şeyin seçili olmadığından emin olun. Sonra  full rebuild  (Ctrl- F11) yapın. Daha sonra hata ayıklayıcının durmasını istediğiniz yere breakpoint koyun. Bir satıra breakpoint koymak için satırın hemen solundaki gri banda tıklatın veya Ctrl-F5 basın.

Şimdi hata ayıklayıcıyı çalıştırmaya hazırsınız. F8 veya debug düğmesine basın. Eğer her şey doğru ise program çalışacak ve ilk breakpoint koyduğunuz yerde duracaktır. Sonra Shift-F7 ye veya Step into düğmesine basarak kodda ilerleyebilir veya F7 ye veya continue ya basarak o basamağı atlayabilirsiniz. Ctrl-F7 veya “continue” düğmesine basarak bir sonraki breakpoint e kadar   uygulamayı devam ettirebilirsiniz. İstediğiniz zaman breakpointleri ekleyip çıkarabilirsiniz.

Program breakpointte durduğunda ve siz kodda devam ettiğinizde değişik değişkenlerin değerlerini fareyi üzerlerine getirerek gösterebilirsiniz veya bunu yapmak yerine F4 e basarak veya add watch düğmesine basıp tabiri yazarak aynı işlemi yapabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için Dev-C++ ile birlikte gelen yardıma (help) başvurabilirsiniz.

Mete Gökalp.

Sende Yorumla

Yapmalisin Girildi to post comment.


Copyright © 2010 Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi Telif Hakları tanımlıdır. Site içeriği izinsiz olarak yayınlanamaz.
RSS Abonelik · Mesajlar Yorumlar · Site Tasarım: Wordpress Alt Yapısı Kullanılmıştır. Düzenleme adpfm.ca
KelebekList