Üye Ol: | Giriş | Kayıt | Kayıp Şifre |

You Are Here: Home » Haber » HIV PCR Testi Nedir? Ne zaman Yapılmalıdır?

hiv

hiv

HIV virüsü gözle görülemeyecek kadar küçük bir organizmadır. Günümüzde enfeksiyon testlerinde PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) tekniği kullanılmaya başlanmıştır.

 

PCR tekniği virüsün genetik materyalinin çoğaltılarak ölçülecek ve tanımlanabilecek duruma gelmesini sağlar. Bu nedenle PCR testi erken evrede HIV virüsünün kanda tespitinde kullanılmaktadır. Enfekte olmuş bir kişinin kanında virüs bulunmasına rağmen erken dönemde virüse karşı antikor oluşmamaktadır. Şüpheli temastan 9-11 gün sonra HIV PCR testi ile virüs varlığı saptanabilmektedir. 28. günden itibaren PCR testinin virüsü saptama duyarlılığı ~%98-100 olarak bildirilmiştir.

HIV PCR testi HIV şüphesi taşıyan herkes tarafından yaptırılabilir. PCR testi özellikle erken aşamada HIV virüs tespitinde kullanılmaktadır. Şüpheli ilişkiden sonra ve yenidoğanlarda HIV araştırmasının PCR tekniği ile yapılması gerektiği vurgulanmaktadır. Hepatit B, Hepatit C gibi kan yoluyla bulaşan ve daha bir çok enfeksiyon testinde günümüzde PCR tekniği altın standart olarak kabul edilmektedir. PCR testi ayrıca HIV pozitif kişilerde virüs miktarının ölçülmesi ve AIDS hastalarının tedaviye verdikleri yanıtın takibinde kullanılmaktadır.

Etiketler:, ,

Sende Yorumla

Yapmalisin Girildi to post comment.


Copyright © 2009 Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi Telif Hakları tanımlıdır. Site içeriği izinsiz olarak yayınlanamaz.
RSS Abonelik · Mesajlar Yorumlar · Site Tasarım: Wordpress Alt Yapısı Kullanılmıştır. Düzenleme adpfm.ca
KelebekList