Üye Ol: | Giriş | Kayıt | Kayıp Şifre |

You Are Here: Home » Kelebek Destek » Kelebek Yaşam Döngüsü

Kelebeğin Yaşam Döngüsü ve Kelebekler

Kelebekler, güvelerle birlikte, yaklaşık 150 000 tür ve alt-tür içeren Lepidoptera takımını oluştururlar. Bilim adamları, günümüzde yaklaşık 15 000 kelebek türünün var olduğunu tahmin etmektedirler. Bir kelebek yaşam döngüsü sırasında yaprak-yiyen bir tırtıldan nektar yudumlayan bir kelebeğe dönüşür.

Amacı olan güzellik
Kelebekler en sevdiğimiz böceklerden biridir. Güzel görünümlerinin yanında kötü kokmamaları ve ısırmamaları nedeniyle, insanların çok seyrek öldürdükleri böceklerdendir. Bir çok kişi kelebeklerin dünyayı güzelleştirdiğini düşünür. Ancak, dünyadaki diğer türler gibi, kelebeklerin de bir yeri vardır ve bir amaca hizmet ederler. Bitki dünyası açısından, kelebekler bitkiden bitkiye konarak tozlaşmayı sağlarlar. Hayvan dünyası açısından, kelebekler besin zincirinin neredeyse tabanında yer alırlar ve özellikle tırtıl aşamasında kuşlara, memelilere ve diğer böceklere yem olurlar.
Lepidoptera ismi latincede ?pullu kanatlar? anlamına gelmektedir. Kelebeklerin kanatları ve vücutları, gerçekten de, küçük pullarla kaplıdır. Kelebek ve güveler pullara sahip olan tek böcek türüdür. Güve ve kelebekler görünüm ve etkinlik açılarından birbirlerinden farklıdırlar. Bir çok güve gece etkinken kelebekler çoğunlukla gündüz uçarlar. Kelebeklerin vücutları ince ve tüysüz, güvelerin ise daha dolgun ve tüylüdür.

1 Comment

  1. Boz_Bey dedi ki:

    KELEBEKLERİ Lutfen ÖLdurmeyeLım Onlar Kadar GuzeLLık yok ..

Sende Yorumla

Yapmalisin Girildi to post comment.


Copyright © 2009 Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi Telif Hakları tanımlıdır. Site içeriği izinsiz olarak yayınlanamaz.
RSS Abonelik · Mesajlar Yorumlar · Site Tasarım: Wordpress Alt Yapısı Kullanılmıştır. Düzenleme adpfm.ca
KelebekList