Üye Ol: | Giriş | Kayıt | Kayıp Şifre |

You Are Here: Home » Facebook » Yenicilikçiler liginde facebook düştü

Yerinde sayan Facebook ve Microsoft en yenilikçiler liginde gözden düştü.

Apple ve iPad’in gölgesinde kalarak pazar kaybeden Nokia örneğinden ders çıkaramayan bilişim devleri kan kaybediyor. Dünyanın en yenilikçi 100 şirketi arasında geçen yıl başarı hikâyesiyle birincilik koltuğuna oturan Facebook bu yıl listeye giremedi. Bill Gates’in Microsoft’u ise 38 basamak gerileyerek 86. sıraya yerleşti. Teknoloji uzmanlarına göre, bu sektör yenilikçilikten yana, küçük bir yavaşlamayı dahi kabul etmiyor.
Dünya teknolojisine yön veren şirketler kendilerini geliştirmediği için şimdilerde kan kaybediyor. Şirketlerin o yıl içerisinde yaptığı yenilikler ve aldığı patentleri baz alarak onların ne kadar ‘yenilikçi’ (inovatif) olduğunu sıralayan Forbes’in listesinde Facebook yer almazken, Microsoft 100 şirket arasında 86. sırada yer aldı. Son zamanlar bulut bilişimin hızlı yükselişi bu alanda hizmet sunan salesforce.com’u listenin en üstüne taşıdı. Teknolojideki hızlı değişim dünyanın ‘yenilikçi’ şirketlerinin sıralamasını da etkiledi. Forbes tarafından yapılan ‘Dünyanın En Yenilikçi 100 Şirketi’nin geçen seneki sıralamasında ilk sırada bulunan Facebook, bu yıl hiç listeye giremedi. Geçtiğimiz aylarda Google CEO’su Eric Schmidt tarafından ‘bulunduğu konuma göre yeteri kadar inovasyona ağırlık vermemekle’ itham edilen Microsoft ise 38 basamak gerileyerek 86. sırada yer aldı.
Bütün dünyadan ve tüm sektörlerden 3 bin şirket arasından seçilenlerle yapılan sıralamanın ilk 10’unda beş bilişim şirketi yer alıyor. Bulut bilişim firmasının desteklediği salesforce.com, listenin en üst sırasına çıkarken, ikinci sırada amazon.com bulunuyor. amazon.com’u sağlık teknolojileri üreten Intuitive Surgical takip etti. İnternet, mobil ve telekom sektörleri için teknolojiler üreten Çinli Tencent Holdings 4. sırada yer alırken, iPhone ve iPad ile yakaladığı başarı Apple’ı inovasyon listesinde 5. sıraya, arama motoru Google da 7. sıraya taşıdı.
Beş yıllık büyüme oranlarının da listelendiği tabloda Steve Jobs’un Apple’ı yüzde 60,7, Google yüzde 37,1 oranında büyürken, Microsoft’un sadece yüzde 8,3’te kaldığı da gözlerden kaçmadı. Kulislerde Microsoft’un inovasyonda geri kalma sebebi, Windows, Office ve Xbox gibi daha yerleşik ürünlere çok fazla ağırlık verip, yeni ürünlerden uzak durması olarak gösteriliyor. Öte yandan, Forbes’in inovasyon listesinin yenilikçi fikirleri hesaba katmadığını, sadece iş anlamında başarıya baktığını hatırlatmakta da fayda var.
Salesforce.com’un 2010 cirosu 1,66 milyar dolar
ABD’li yazılım ve programlama şirketi salesforce.com, Forbes’in ‘en yenilikçi şirket’ listesinin zirvesine yerleşti. salesforce.com, yeni bir sosyal yazılım uygulaması olan Chatter ile Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin en iyi yönlerini alıp kendi kurumsal işbirliği için kullanıyor.
Dünya genilindeki sanayi işletmeleri için müşteri ve işbirliği ilişkileri yönetimi (CRM) servisi sağlıyor, müşterilerine iş uygulamaları oluşturmak ve çalıştırmak için bir teknoloji platformu sunuyor. Hesaplarında 500 milyon dolar nakit parası bulunan salesforce.com’un 2010’daki cirosu 1,66 milyar dolar, net kârı ise 64,5 milyon dolar oldu. Varlık değeri 3 milyardan fazla olan şirketin bütün dünyada 5 bin 300 çalışanı bulunuyor. salesforce.com’un CEO koltuğunda Marc Benioff oturuyor.

Sende Yorumla

Yapmalisin Girildi to post comment.


Copyright © 2011 Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi Telif Hakları tanımlıdır. Site içeriği izinsiz olarak yayınlanamaz.
RSS Abonelik · Mesajlar Yorumlar · Site Tasarım: Wordpress Alt Yapısı Kullanılmıştır. Düzenleme adpfm.ca
KelebekList