Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

10 Adımda ağrıLarınızdan KurtuLun !

Ana Sayfa » Haber » 10 Adımda ağrıLarınızdan KurtuLun !
10 Adımda ağrıLarınızdan KurtuLun !

1.Gerginliğe son verin

Strese girmenize yol açan durumları belirleyin ve onlardan uzak durmaya çalışın. Çünkü stres tek başına bile ağrıyı başlatan nedenlerden biri olabiliyor. İş ailevi veya sosyal hayatınızla ilgili sorunlarınızı çözmek için gerekirse psikolojik danışmanlık hizmeti de alarak gevşeme tekniklerini öğrenin.

2. Hareketlerinize dikkat edin

Bel ve boyun ağrılarından yakınmak istemiyorsanız günlük yaşantınızda hareketlerinize dikkat etmelisiniz.

Örneğin koltuktan veya yataktan kalkarken ani hareketler yapmayın. Ağır bir eşya kaldırmamaya da dikkat edin.

Eşyayı yere çömelerek kaldırın böylece omurganızın doğal eğriliklerini korumuş olursunuz. Boyunuzu aşan bir yerde duran eşyayı sandalyenin veya yükselmenizi sağlayan başka bir nesnenin üzerine çıkarak rafın hizasına geldikten sonra alın.

3-Ayakkabı seçimi…

Bel boyun ve eklem ağrılarından şikayetçiyseniz uzun topuklu veya tam aksine topuksuz ayakkabı giymeyin. Ayakkabınızın topukları normal ökçeleri ise yumuşak olmalı. Ayakkabı seçimini ayaklarınızın şiştiği günün geç saatlerinde yaparsanız en doğru kararı verebilirsiniz.

4. Masajın gücünden yararlanın…

Bedeninizi sihirli ellerin gücüne bırakın. Masaj hem ağrıyı azaltıyor hem de kasları gevşetmeye yarıyor. Uzmanlar vücudu hırpalamadan yapılan yumuşak kas masajlarından oldukça başarılı sonuçlar alındığını belirtiyorlar.

5. İşlere ara verin

Ağrınız başladığında işlerinizi bir kenara bırakın ve istirahat edin.

Ancak unutmayın ki bel ağrısından şikayetçi iseniz sert yatakta yatmamalısınız. Sert yataktan kastettiğimiz üzerine yattığınızda şekli bozulmayan yataklar. Dolayısıyla bel ağrınız varsa vücudunuzun şeklini alabilen yatakları tercih etmeniz gerekiyor.

6.Sıcak soğuk

Kompres yapın İçine birkaç adet buz koyduğunuz naylon torbayı havluyla sardıktan sonra gergin olan kasların veya ağrıyan bölgenin üzerinde 5 dakika bekletin.

Veya havluyu sıcak suya batırdıktan sonra iyice sıkarak da kompres yapabilirsiniz. Bu yöntemler ağrının algılanma şiddetini azaltıyor. Siz siz olun cildinize ispirto kompresi yapmayın. Çünkü içinde metil alkol olan ispirto ciltten hızla emilerek kalıcı körlüğe yo açabiliyor.

7. Zayıflayın

Aldığınız her fazla kilonun beliniz ve eklemlerinize ilave bir yük oluşturacağını bunun da vücudunuzun biyomekaniğini olumsuz yönde etkilediğini unutmayın.

Bu nedenle fazla kilolarınız varsa beslenme ve diyet uzmanından yardım alın. Uzmanlara göre; sadece 5 kilo vermeniz bile eklem ağrılarının azalmasında etkili oluyor.

8. Bitki çayları

Özellikle baş ağrılarınızın giderilmesinde şifalı bitkilerle hazırlanan çaylar da etkili oluyor. Günde 2 fincan melissa veya adaçayı içmek ağırınızı hafifletecektir.

9. Egzersiz yapın…

Vücudumuz egzersiz sırasında doğal ağrı kesiciler olarak bilinen ‘endorfin? maddesi üretiyor. Siz de ağrılarınızın hafiflemesi için düzenli olarak yürüyüş yapabilir yüzebilir veya aerobik egzersizleri uygulayabilirsiniz.

Eğer ağrılarınız şiddetliyse sizin için en uygun egzersiz programının belirlenmesi için fizik tedavi uzmanına başvurun.

10. Yemek saatiniz kaçmasın…

Özellikle de migreniniz varsa stresli olduğunuz anlarda ya da yolculuk sırasında öğünlerinizi atlamamaya özen gösterin. Ayrıca ağrınızı tetikleyen besinlerden uzak durun. (Kahve çay vb)

10 Adımda ağrıLarınızdan KurtuLun ! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Botserv komutlarının kullanımı Anne Nasıl Bir Şey Baba ile Kız Karanlıkta Yatmanın Önemi Kpss sınavında karı-koca full çekti İMSAKİYECİM

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır