Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

3D Kamera yolda

Ana Sayfa » Teknoloji » 3D Kamera yolda
3D Kamera yolda

Avatar filmiyle tüm dünyanın dikkatini çeken üç boyutlu 3D film teknolojisi, çok yakında sıradan tüketicilere ulaşacak.Halen film yapımcılarından, canlı spor karşılaşmalarını sunan prodüksiyon şirketlerinin kullanabildiği pahalı 3D kameralar mevcut, ancak sıradan insanların alıp evinde, tatilde kullanabileceği ilk 3D tüketici kamerası Japon elektronik şirketi Panasonic tarafından Eylül ayında piyasaya sürülecek.

İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlediği dijital görüntüleme seminerinde, dünyanın ilk üç boyutlu tüketici video kamerası SDT750’yi basına tanıtan Panasonic Avrupa Genel Müdürü Lauren Abadie, tüketicilere yeni bir boyut getirmekten gurur duyduklarını söyledi.

Abadie, SDT750’nin halen piyasada bulunan iki boyutlu 700 serisi yüksek tanımlı (HD) video kameraların üzerinde bir model olduğunu, hem mevcut modeller gibi iki boyutlu yüksek tanımlı görüntü çekebildiğini hem de önüne yerleştirilen çift gözlü 3D çevrim lensi ile üç boyutlu görüntü çekimi imkanı sağladığını söyledi.

Panasonic Türkiye Optik Ürünler Grup Müdürü Evren Köksal da kameranın Eylül ayında Türkiye’de tanıtılacağını ve Eylül ayı sonu satışa sunulmasını beklediklerini bildirdi.

Lauren Abedie, üç boyutlu kameranın Avrupa’da satış fiyatının 1500 Avro dolayında olmasını beklediklerini belirtirken, Evren Köksal, Türkiye satış fiyatının 4000 TL civarında olacağını tahmin ettiğini söyledi.

Pazarda 3D teknolojisinin şirketler arasında büyük rekabete yol açtığını ve rekabetin daha da kızışmasını beklediklerini belirten Köksal, “Panasonic olarak aslında bunu istiyoruz. Çünkü bu rekabet 3D’de uçtan uca çözüm sunan marka olarak Panasonic farkını ortaya koyacaktır. Bu farkı biraz açıklamamız gerekirse şunu söyleyebiliriz: Panasonic, 3D alanındaki faaliyetlerini yalnızca TV tedarik etmekle sınırlamıyor. 3D TV ile birlikte Blu-ray oynatıcısı ve 3D video kamerasını da piyasaya süren tek marka. Dolayısıyla sadece bir gösterim cihazı sağlamanın ötesinde tüketicilerin içerikten yararlanabilmesi amacıyla çözüm öneren markayız. Kamerayla çekilen içeriğin kaydından saklanmasına, dağıtımına, Blu-ray’de oynatılmasına ve son olarak da 3D televizyonlarda gösterimine dek tam çözüm üretiyoruz. Rekabetin kızışmasıyla bu farkın da belirginlik kazanacağını düşünüyoruz” dedi.

Türkiye’deki mağazalarda 3D özellikli televizyonlara halkın büyük ilgi gösterdiğini ve 3D gözlük takarak bu deneyimi yaşamak istediğini kaydeden Köksal, şimdi halkın bu televizyonlarda izleyebileceği içeriği kendisinin üretme şansına kavuşacağını kaydetti.

ÜÇ BOYUT NASIL SAĞLANIYOR

3D kameranın çift lens teknolojisi ile çekim yaptığını belirten Köksal, her iki göz için, birbirine göre belirli bir açıdan 2 farklı film kaydeden kameranın bunları üst üste göstererek, beyinde gerçek 3D etkisi yarattığını bildirdi.

Kamera ile çekilen görüntüler, doğrudan kameradan veya Blu-ray Disk oynatıcıdan HDMI kablosu ile televizyona bağlanarak üç boyutlu olarak izlenebiliyor.

Kamera ile basit montaj imkanı sağlayan yazılım da ücretsiz verilecek. Kamera, çekilen görüntüleri içine takılan SD hafıza karta kaydediyor. SD kart yuvası olan televizyonlara bu kartın yerleştirilmesiyle de görüntülerin doğrudan televizyondan izlenmesi mümkün.

3D Kamera yolda - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Allahuekber Diyeni Isırıyorlar Pakistanda camide patlama meydana geldi Uzmanlardan Hepatit uyarısı Aşk Deliliktir OBJEKTİF GAZETESİ ALMİNA OTO KİRALAMA VE TURİZM

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır