Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

ABD İran’ı kesin olarak vuracak!

Ana Sayfa » Haber » ABD İran’ı kesin olarak vuracak!
ABD İran’ı kesin olarak vuracak!

ABD Başkanı Barack Obama’nın İran politikasını oluştururken akıl danıştığı stratejist Karim Sadjapour, ABD’nin İran’a askeri bir operasyon düzenleme olasılığının arttığını söyledi.

Alman Der Spiegel dergisine konuşan Sadjapour, İran’daki muhalif gücün zayıflayarak, etkisini yitirmesi durumunda ABD’nin İran’ın nükleer programını durdurmasının daha zor olacağını, bunun sonucu olarak da askeri bir operasyonun gündeme geleceğini belirtti.

İran’ın “çoktandır askeri bir diktatörlük” haline geldiğini iddia eden ABD’li İran uzmanı Sadjapour, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın “İran askeri diktatör oluyor” diyerek Devrim muhafızlarını işaret etmesinin doğru bir tespit olmadığını söyledi.

İRAN ÇOKTANDIR ASKERİ DİKTATÖRLÜK

İran’da Devrim muhafızlarının, Dini lider Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’a baskı yaptığı görüşünün doğru olmağını belirten Sadjapour, bu iki liderin Devrim muhafızlarının başı olduğunu, söz konusu birimin tüm komutanlarının bizzat Hamaney tarafından belirlendiğini hatırlattı. ABD’li uzman, Hamaney ve Ahmedinejad’ın İran’ı askeri bir diktatörlüğü dönüştürmek için bizzat gerekli adımları kendilerinin attığını iddia etti.

ASKERİ OPERASYONDA EN ÇOK ZARARI ÇİN GÖRÜR

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndaki 5 artı 1 ülkelerinin İran’a nükleer programını uluslarası gözetime açmaması halinde yaptırım uygulaması kararını vermede sona yaklaşıldığını ifade eden Sadjapour, “İran’a yaptırım için Çin ve Rusya daha fazla direnemez. Çünkü Çin, İran’a askeri bir operasyonun, uluslararası bir yaptırımdan daha fazla zarar vereceğinin gayet farkında. İran’a askeri operasyon olması halinde petrol fiyatı aşırı derecede yükselir. Bu da Çin’in işine gelmez” dedi.

KARİM SADJADPOUR KİMDİR?

ABD’de en önemli İran uzmanı olarak biliniyor. Şu anda Washington merkezli Carnegie Endowment for International Peace adlı düşünce kuruluşu için çalışıyor. Sadjadpour, ABD Kongresi’ne ve başkan Barack Obama’ya İran konusunda sık sık bilgi veriyor ve Obama hükümeti görüşlerine değer veriyor.

ABD İran’ı kesin olarak vuracak! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Miraç Kandili kutlandı

Miraç Kandili kutlandı 06 Haziran 2013

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Alias Kullanımı Kayseri-Ankara maçı oynanmayacak Seveceğiniz kişiyi çünküsüz sevin Akasya İlişkimin Tadını Çıkarıyorum Suyun 7 harikası

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır