Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Akciğer kanserinin sorumlusu sigara

Ana Sayfa » Sağlık » Akciğerler » Akciğer kanserinin sorumlusu sigara
Akciğer kanserinin sorumlusu sigara

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü,4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada sigara kullanımının akciğer kanserlerinin çoğundan sorumlu olduğunu açıkladı.

yapılan yazılı açıklamada, kanser ve kanserden korunma yolları hakkında bilgi verildi.

Kanserin, hücrelerin kontrolsüz olarak sürekli çoğalmaları sonucunda, bazen uzakta bazen yakında organlara metastaz yaparak vücuda yayılan ve hastayı kısa sürede ölüme götüren bir hastalık olduğu belirtilen açıklamada, sigara ve alkol kullanımı, uzun süre güneşte kalma, bazı kimyasal maddeler ve virüsler, hava kirliliği, radyasyona maruz kalma, uygun olmayan beslenme, kızartma ve ızgarada hazırlanan yiyeceklerin risk faktörü olduğu vurgulandı.

Açıklamada, dışkılama ve idrar alışkanlıklarında değişiklik, uzun süren ve iyileşmeyen yaralar, rahim veya makattan gelen anormal kanama veya akıntılar, meme veya başka organlarda elle hissedilen şişlikler, yutma güçlüğü ve hazımsızlık, siğil ve benlerde değişiklik, uzun süren ses kısıklığı ve öksürük gibi bulguların kanserin belirtisi olabildiği ifade edildi.

Kanserin erken tanı ile tedavisi mümkün olan bir hastalık olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Özellikle meme kanserinden korunmada, erken teşhis çok önemlidir. Erken yaşlarda daha sağlıklı bir yaşam tarzının benimsenmesiyle tüm kanser vakalarının yüzde 43’ü önlenebilir. Akciğer kanserinin sebebi çoğu hastada sigaradır. Kendiniz sigara içmeseniz bile pasif içici olmanız da kansere yakalanma riskini artırır. Pasif içicilik akciğer kanserine bağlı ölümlerin yüzde 3’ünden sorumludur. Eşleri sigara içen kadınlarda akciğer kanserine yakalanma riski, içmeyenlere oranla daha fazladır. Yapılan bazı çalışmalarda günde 20 ve üzerinde sigara içilen bir ortamda bulunan pasif içicilerin akciğer kanserine yakalanma riski 2 kat arttığı bulunmuştur.”

Akciğer kanserinin sorumlusu sigara - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Akciğer

Akciğer 13 Ocak 2010

Akciğer Apseleri

Akciğer Apseleri 15 Haziran 2009

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi BİR BEN SANA KAVUŞMADIM Dikkat eksikliği hiperaktif çocuk Soğuk algınlığı ilaçları çocuklarda kullanımına dikkat Şifa Eczanesi Filiz Eczanesi Çocuklarda hipertansiyon kalıcı risk taşıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır