Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

ANA BELLEK(RAM)

Ana Sayfa » internet » Bilgisayar » ANA BELLEK(RAM)
ANA BELLEK(RAM)

Anakart her PC sisteminin entegre bir bileşeni olan ana belleği de içermektedir. Ana bellek CPU gibi bir PC sistemin çalışması için gerekli bir donanım parçasıdır. Bir programın işletilmesi için gereken işletim sistemi de bu belleğe yüklenmektedir.
Ana bellek ?kısa süreli bellek? şeklinde çalışır ve genellikle RAM ( Read Access Memory ) olarak adlandırılmaktadır. CPU bu belleği yürürlükte olan görevlerini yapmak için kullanır. İşlemci çalışırken ana bellek gerektiği biçimde değiştirilir, tazelenir.
Program işlerken değişik program parçaları sabit diskten okunarak bellekte saklanır. Ana bellek geçici bellektir; saklanan bütün bilgiler bilgisayar kapatıldığında kaybolur. Ancak sabit disk ve disketler bilgiyi sürekli olarak saklayabilirler.
Günümüz bilgisayarlarında yaklaşık 12 tip bellek yongaları kullanılmaktadır. Bu yongalar boyutlarına ve kapasitelerine göre değişik kombinasyonlarda bir araya gelirler.
Bir anakarta uyumluluk anakarttaki soketler tarafından belirlenir. Yongalar basit olarak bu soketlere sokulur. Bir zamanlar bellek genişletmeleri için kullanılan lehim teli artık gerekmemektedir.

ANA BELLEK(RAM) - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Windows xp ve 2000 de yönetici olmak SET ELEKTRONİK SES IŞIK SAHNE SİSTEMLERİ Uçuk ile ilgili bilinmesi gerekenler Depresyon nedir ? SABAHTAN BİR GÜZEL GÖRDÜM Kelebek v Türkçe Güncellendi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır