Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Artık askere siz degil Robotlarınız Gitcek işte yeni Robot askerlerin gelişimi

Ana Sayfa » Haber » Artık askere siz degil Robotlarınız Gitcek işte yeni Robot askerlerin gelişimi
Artık askere siz degil Robotlarınız Gitcek işte yeni Robot askerlerin gelişimi

California’daki düşünce kuruluşu Gelecek Enstitüsü’nün başkanı ve fütirst Marina Gorbis, robotların savaşlardan çalışma yaşamına hatta mutfağımızın düzenlenmesine kadar her şeye egemen olacağını söylüyor. ABD ordusu, “BigDogs” adı verilen, 4 ayaklı mekanik yük taşıyan bir robotun geliştirilmesine destek veriyor. Kendi sensörlerinin yol gösterdiği bu robotlar, tehlikeli arazide 150 kiloluk yükü taşıyabilecek güce sahip. Havada ise robot sondalar, Afganistan’da hedefleri gözetliyor, uzaktan kumandalı helikopterler malzeme taşıyor. ABD’nin Maryland eyaletinde Pentagon için çalışan bir teknoloji şirketinin ürettiği ve çevrede gördüğü organik her türlü materyali ‘midesine indirerek’ kendi yakıtını üretebilen robotlar gündeme gelmişti. İnsan ve hayvan cesedi yiyerek yakıt üreten ve ikmale gerek olmadan aylarca yürüyebilen robotların savaş alanlarında vazgeçilmez olacağı düşünülüyor. Robotlar kısa süre sonra inşaat işine de el atabilecek. Güney Carolina Üniversitesi, bilgisayarların rehberliğindeki robotların inşaat yaptığı “Contour Crafting” adı verilen bir sisteme imza attı. Söz konusu sistemin, inşaat zamanı ve maliyetini yüzde 75 azaltabileceği belirtiliyor.

İşsizlik daha da artacak

Hayatımızın her alanına robotların el atması işsizlik tehlikesini de gündeme getiriyor. Gorbis, bu gidişatın gelişmiş ülkelerin büyük bölümünde gelecek yıllarda işsizliğin yüzde 10 civarında seyretmesi anlamına geleceğini söylüyor. Gorbis’e göre, robotlar işçilerin yerini aldıkça, göçmen işçiler konusundaki tartışmada olduğuna eş, bir siyasi fırtına ortaya çıkabilir. Bununla birlikte Gorbis, “Bir geçiş dönemindeyiz. Bu, tarımda makineleşmeye geçtiğimiz döneme benziyor. O zamanlar insanlar yeni işlere yöneldiklerinde bir yüksek işsizlik dönemi geçirilmişti.” dedi.

Artık askere siz degil Robotlarınız Gitcek işte yeni Robot askerlerin gelişimi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Miraç Kandili kutlandı

Miraç Kandili kutlandı 06 Haziran 2013

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi DEMİRTAŞTAN SÜPÜRGECİLİK LTD. ŞTİ. Maden Kazaları ve Meslek Hastalıklarının Azaltılması Binbir Gece Masalları Tifo Can sıkıntısı öldürüyor! Hülya’yı Ti’ye Aldı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır