Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Asıl cilt sorunları kışın ortaya çıkıyor!

Ana Sayfa » Sağlık » Güzellik » Asıl cilt sorunları kışın ortaya çıkıyor!
Asıl cilt sorunları kışın ortaya çıkıyor!

Unutulmamalıdır ki, denizden her 300 metre yukarı çıkıldığında cildimizde hasar oluşturan ultraviyole ışınları %4 oranında artmaktadır.

Güneş ve güneşe bağlı cilt yanıkları hep yazın aklımıza gelen ve yaz dönemi boyunca önlemini aldığımız sorunlardır. Mikro-Gen Ar-Ge Direktörü Özgür Göknel bu konuda çok yanıldığımızı söylüyor; ?Asıl cilt sorunlarının kışın soğuğunda, özellikle yüksek rakımlı tepelerde kar üstünde kayak yaparken ortaya çıktığını hiç bilmeyiz ya da önemsemeyiz. Unutulmamalıdır ki, denizden her 300 metre yukarı çıkıldığında cildimizde hasar oluşturan ultraviyole ışınları %4 oranında artmaktadır. Mesela, Uludağ gibi denizden yaklaşık 2100 metre yükseklikte ultraviyoleye %28 daha fazla maruz kalıyoruz demektir.  Yani cildimiz ultraviyoleye bağlı dejenerasyonu çok fazla artacaktır. Bu nedenle tatili ya da haftasonlarını fırsat bilip dağlara kayak yapmaya gittiğimizde kayak takımlarınızdan önce çantanıza koymanız gerekli olan, çok iyi bir güneş kremidir. Ultraviyole ışınlarının haricinde kışın cildimizin çok daha hassas bir hale geldiğini de unutmamalısınız. Bu dönemde soğuğa bağlı olarak ciltte nem kaybı artmakta ve buna bağlı pürüzlenme, kuruma ve özellikle rüzgarlı havalarda soğukla birlikte ciltte kızarma, çatlama gibi acı veren ciddi cilt sorunlarıyla sıklıkla karşılaşılır. Bu nedenle soğuk ve rüzgarlı bölgelerde, uygun bir şekilde cilt korunamaz ve bakımı yapılamaz ise soğuk ısırması diye adlandırılan cilt hasarı ortaya çıkar. Tüm bu sorunları önlemenin en iyi ve kolay yolu; içinde cilt bakımı için gerekli vitamin B3, vitamin B5, vitamin C gibi cilt besleyicilerin bulunduğu, SPF?si en az 30 olan güneş kremlerinin tercih edilmesidir. Son yıllarda yapılan araştırmalar, güneş filtreleri içeren güneş kremlerinin cildi tam olarak koruyamadığını göstermiştir. Bu nedenle bilim adamlarına göre, insanları güneşin zararlı etkilerinden korumak için güneş kremlerinin içinde; (üzümün kabuğunda bulunan ve ölümsüzlük molekülü olarak da tanımlanan) Resveratrol ile (domateste bulunan ve antioksidan özelliği ile cildi ultraviyolenin oluşturduğu serbest radikal hasarından koruyan) Likopen maddesinin bulunması gereklidir. Özellikle yüzünüzün yıpranmasını, çabuk yaşlanmasını ve zarar görmesini istemiyorsanız, diğer kremlerden biraz daha pahalı olsa da mutlaka likopenli güneş kremlerini tercih etmelisiniz. Genellikle eczanelerden bulabileceğiniz bu tip güneş kremleri cildi korumasının yanında besler ve aynı zamanda nemlendirir. ?

Asıl cilt sorunları kışın ortaya çıkıyor! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Osmanlı reçeteleri

Osmanlı reçeteleri 23 Eylül 2012

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi TERTEMİZ Apandisit IE6 için eylem yaptılar Böğürtlen bitkisi hafızayı güçlendirmektedir NETADAM BİLGİSAYAR BİLİŞİM TEKNOLOJİ MERKEZİ

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır