Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Astım hastaları bahar aylarına dikkat!

Ana Sayfa » Haber » Astım hastaları bahar aylarına dikkat!
Astım hastaları bahar aylarına dikkat!

Uzmanlar bahar döneminde polenlere karşı çeşitli hassasiyetler gelişebildiğinden astım hastalarını uyarıyorlar.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Meltem Tor bahar döneminde polenlere karşı çeşitli hassasiyetler gelişebildiğinden astım hastalarının kullandığı ilaçların dozlarının attırılmasının gerekebileceğini bildirdi.

Doç. Dr. Tor astımı tetikleyen mekanizmaların başında hava kirliliği sigara dumanı ve alerjik yapısı değişik moleküllerin geldiğini söyledi.
İlkbaharda özellikle astımlı hastalarda gözlerde kızarıklık ve yaşarma belirtileri gösteren alerjik rinit (saman nezlesi) ile birlikte değişik
hastalıkların görülebildiğine dikkati çeken Tor şöyle konuştu:
“Bahar döneminde polenlere karşı çeşitli hassasiyetler gelişebildiğinden kullanılan ilaçların dozlarının attırılması gerekebilir. Hastalığı kontrol edici ilaçları uygun ve doktorların tavsiye ettikleri dozlarda düzenli kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Kullandığımız ilaçlarla hastalık kontrol altında tutulabilir. Alerjik astım alerjik rinit ve diğer alerjik hastalıkların tedavileri var. Radikal olarak bütün bu alerjilerin ortadan kalkmasını hedefleyen tedavi aşı yöntemi olabilir. Biz bu yönteme çok sıklıkla başvurmuyoruz çünkü elimizdeki ilaçlarla hastalığı rahatlıkla kontrol altına alabiliyoruz.”

Tor alerjik hastaların ev tozu akarlarının bulunduğu ortamda bulunmaması ve özellikle yattıkları mekanlarda hijyene de dikkat etmeleri gerektiğini ifade ederek “Özellikle çocukluk çağından itibaren sigara dumanına pasif olarak maruz kalan kişilerde astımın sıklıkla tetiklendiğini biliyoruz. O nedenle aileleri çağırarak ev içerisinde sigara içmemelerini çocuklarını dumana maruz bırakmamalarını istiyoruz.” dedi.

Astım hastaları bahar aylarına dikkat! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Diyebet Önlenebilir mi?

Diyebet Önlenebilir mi? 07 Kasım 2023

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Dünyanın en büyük elması Cepte şarj bitmeyecek Ağlamanın Sağlığımıza Yararları Aidsten korunmak için çeşitli yöntemler BİLGİSAYAR TERİMLERİ 4 iif kullanımı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır