Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Aşure kalp ve damar hastalıklarından koruyor

Ana Sayfa » Haber » Aşure kalp ve damar hastalıklarından koruyor
Aşure kalp ve damar hastalıklarından koruyor

Beslenme ve diyetetik uzmanı Rabia Yıldız “Diyet yapanlar tatlı yerine aşure yiyebilir” dedi.

Aşurenin içindeki çok çeşitli besinlerden dolayı yüksek enerjili bir gıda olduğunu belirten beslenme ve diyetetik uzmanı Rabia Yıldız, “Aşure, diyet yaparak zayıflamak isteyen kişiler için şerbetli tatlılar ya da hamur tatlıları yerine tercih edilebilecek en uygun tatlıdır” dedi.

Aşurenin, demir, çinko, kalsiyum, fosfor gibi minerallerle A, B ve C vitaminleri yönünden zengin bir gıda olduğunu söyleyen Yıldız, “Aşure, içindeki çok çeşitli besinlerden dolayı yüksek enerjili bir gıda haline gelmektedir. Özellikle büyüme, gelişme çağındaki çocuklar için ve süt miktarını ve kalitesini artırmak isteyen anneler için çok önemli bir besin kaynağıdır” diyerek aşurenin faydalarına dikkat çekti.

Tamamen bitkisel besinlerden yapılan aşurenin içinde doymuş yağ olmadığını ifade eden Yıldız, “Fındık, fıstık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar sayesinde aşurenin kalp-damar sağlığı için koruyucu olduğunu söyleyebiliriz. Yüksek protein ihtiva ettiğinden dolayı özellikle vejetaryen olanlar için iyi biri protein kaynağıdır. Şeker yerine pekmezle veya daha fazla kuru meyveyle tatlandırıldığında kansızlığa da iyi gelir” diye konuştu.

Beslenme ve diyetetik uzmanı Rabia Yıldız, aşurenin, diyet yaparak zayıflamak isteyen kişiler için şerbetli tatlılar ya da hamur tatlıları yerine tercih edilebilecek ve bir ara öğün olarak tüketilebilecek uygun bir tatlı olduğunu belirtti. Ancak şeker hastalarının dikkatli olması gerektiğinin altını çizen Yıldız, “Diyabetliler, eğer şekerleri kontrol altındaysa kendi diyetlerine uygun şekilde şeker kullanılmadan tatlandırıcı ile yapılan aşureden yiyebilir” dedi.

Aşure kalp ve damar hastalıklarından koruyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Microsoft Internet Explorer 9 Final Yayında BİR TAŞ ATARSIN Kartondan elektrik süpürgesi Bilgisayar Ağları windowsa özel Firefox 4 versiyonunun yeni görsel taslakları gelecek vaat ediyor BİR SES

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır