Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Bağımlılık şiddete yöneltiyor …

Ana Sayfa » Sağlık » Sigaranın Zararları » Bağımlılık şiddete yöneltiyor …
Bağımlılık şiddete yöneltiyor …

Sigara mı içiyorsunuz? O zaman hem tehlikeli hem de tehlikedesiniz demektir. İşte sizi şiddete götüren illetin etkileri.

Yapılan bir araştırmaya göre, sigara kullananların yüzde 68’inin şiddete uğradığı, yüzde 52’sinin de başkasına şiddet uyguladığının tespit edildiği bildirildi. Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Tacettin İnandı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, özenti ve kendini ispatlama düşüncesiyle madde bağımlılığı kullanımının 11 yaşın altına kadar düştüğünü söyledi. Kent genelinde bin 629 lise ve 396 üniversite öğrencisi arasında anket çalışması yaptıklarını vurgulayan İnandı, şöyle devam etti: ”Araştırmaya göre, lise öğrencilerinin yüzde 38’i sigara, yüzde 30,5’i alkol kullanıyor. Üniversite öğrencilerinin de yüzde 73,2’si sigara, 56,6’sının da alkol kullandığı tespit edildi. Sigara kullanan gençlerin yüzde 68’i şiddete uğruyor ve yüzde 52’si de bir başkasına şiddet uyguluyor. Ayrıca alkol kullananların da yüzde 59’u şiddete uğruyor ve yüzde 46’sı şiddet uyguluyor.

Maddeye ulaşamayan gençler agresif davranıyor ve bu da aileleri ve arkadaşları ile ilişkilerinin gerginleşmesine neden oluyor, toplumumuzda şiddet olayları daha da artıyor.” Üzüntü, sıkıntı, işsizlik, başarısızlık gibi nedenlerin madde kullanımını artırdığına dikkat çeken İnandı, ailelerin özellikle ergenlik döneminde çocukları ile ilişkilerine çok dikkat etmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’nin, kişi başına sigara tüketimi bakımından Avrupa ülkeleri arasında ilk sırada yer aldığını ifade eden İnandı, sigara ile ilgili hastalıklardan Türkiye’de yılda 100 bin, dünyada ise 3 milyon insanın hayatını kaybettiğini kaydetti.

Avrupa’da madde kullanımı ile ilgili çok ciddi önlemler alındığına işaret eden İnandı, ”Türkiye’de gençlerin sigara, alkol, uyuşturucu maddeye ulaşma olasılığı çok yüksek. Örneğin okul önlerinde paket yerine tek sigara satışı yapılarak çocuklarımız bunu kullanmaya teşvik ediliyor. Bu uygulama kesinlikle yasaklanmalı. Ayrıca marketlerde yasak olmasına rağmen yaşları sorulmadan sigara satışı yapılıyor. Bunlarla ilgili ağır cezai yaptırımlar getirilmeli ve sigara fiyatları arttırılmalı ki gençlerimizin bunlara ulaşma şansı kalmasın” diye konuştu.

Bağımlılık şiddete yöneltiyor … - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Yeni Şifa Eczanesi Mutluluğun Çok Beklentiz az olsun Kansere İyİ gelen bİtkİler BEYAZ EV Erkekleri de Yetiştiren Kadınlar! ilk windosun hikayesi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır