Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Bazı çocuk hastalıkları ve belirtileri

Ana Sayfa » Sağlık » Çocuk Sağlığı » Bazı çocuk hastalıkları ve belirtileri
Bazı çocuk hastalıkları ve belirtileri

EBEKLERDE VE ÇOCUK­LARDA ÖKSÜRME
Kuru öksürük, balgamlı öksürük ya da kısa veya uzun süreli öksürük, ele alınması gereken durumlar olabilir. Öksürme genellikle solunum yolu enfeksiyonundan kaynak­lanır. Bir çocukta, öksürükle birlikte nefes darlığı ya da 380C veya daha yüksek rektal ısı söz konusu olduğunda ya da bebeklerde öksürme meydana geldiğinde, doktora görünmek gerekir.

BEBEKLERDE VE ÇOCUK­LARDA KULAK AĞRISI
3 ay ila 3 yaş arasındaki çocuk­larda kulaklarda ağrı, hassasiyet, zonklama, çınlama veya tıkanma, sık rastlanan durum­lardır. Ağrı, genellikle bir enfeksi­yona ya da daha nadir görülmekle birlikte, kulakta bir zedelenmeye işaret eder. İşitme güçlüğü çekme, kulakta, kulak kirinden ya da kulak zarının arkasında su bulun­masından kaynaklanan bir tıkan­maya bağlı olabilir.

BEBEKLERDE VE ÇOCUK­LARDA NEFES DARLIĞI
Solunum yetmezliği, hızlı nefes alıp verme veya akciğer­lerden içeri ve dışarı hava alıp verememe hali, nefes darlığının özellikleridir. Nefes darlığı söz konusu olduğunda doktora görünmek gerekir. Nefes alıp vermekte aşırı güçlük çekme söz konusuysa, acil müdahale gerekebilir.

ÇOCUKLARDA KARIN AĞRISI
Karın ağrısı, göğüs kafesinin alt tarafı ile kasıklar arasında kalan bölgede meydana gelen ağrıdır. Çocuklarda sık rastlanır. 3 saatten uzun süre devam ettiğinde, sürekli kusma ve kabızlık da söz konusu olduğunda veya bir bebekte meydana geldiğinde, doktora görünmek gerekir.

YATAK ISLATMA VE TUVALET EĞİTİMİ
Bağırsak ve mesane ile ilgili rahat­sızlıklar, her yaşta meydana gelebilir. Çocukların tuvalet eğitimi aldıkları yaşlar değişiklik gösterir, ancak genellikle 2 ila 5 yaş arasında gerçekleşir. Tuvalet eğitimi esnasında veya sonrasında ufak kazalar meydana gelebilir. Ancak, tuvalet eğitiminden sonra mesane ve bağırsak hareketle­rini kontrol etme konusunda sık sık sorun yaşama, doktora danışıl­ması gereken fiziksel veya psiko­lojik bir sorunun habercisi olabilir.

ÇOCUKLARDA DİYARE
Diyare, dışkının cıvık, sulu olması veya daha sık dışkılama halidir. Gastrointestinal enfek­siyonlar ve endişe, çocuklarda diyareye yol açan genel sebepleridir. Sürekli karın ağrısı ve kusma ile birlikte meydana geldiğinde, diyarenin doktorun dikkatine sunulması gerekir.

cocuk hastalıklarıÇOCUKLARDA KUSMA VEYA MİDE BULANTISI
Çocuklarda mide bulantısı ve kusma sık rastlanan durumlardır ve pek çok bozukluktan kaynak­lanabilir. Bir yaralanmadan sonra meydana gelen veya şiddetli karın ağrısı veya baş ağrısıyla birlikte baş gösteren mide bulantısı ve kusma, doktora görünmeyi gerektirir.

ÇOCUKLARDA HUYSUZLUK VEYA KEYİFSİZLİK
Genel ve açıklanamayan asabiyet, ağlama veya davranış değişikliği, bazen hastalığa işaret edebilir. Çocuğunuz, sizin yardımınız olmadan belir­tilerini fark etmeyebilir ya da dile getiremeyebilir.

PENİSTE AĞRI, YARALAR, KİTLELER VEYA AKINTI
Penisin üzerinde yaralar veya kitleler olması veya penisten akıntı gelmesi, genellikle cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan kaynaklanır. Sorununuza teşhis konabilmesi ve sizin ve cinsel ilişkide bulunduğunuz kişilerin tedavi görebilmesi için, vakit kaybetmeden doktora görünün.

İDRARI KONTROL EDEMEME
İdrarı kontrol edememe durumu idrar kaçırma olarak nitelendi­rilir. Yaşlanmadan, ciddi hasta­lıklardan veya bazı ilaçlardan kaynaklanabilir. Herhangi ciddi bir problemi ortadan kaldırmak için, doktorunuzla konuşun.

AĞRILI VEYA SIK İDRARA ÇIKMAK
İdrara çıkmadan önce, idrara çıkma esnasında veya sonra­sında ağrı hissetmek, bir enfek­siyondan kaynaklanabilir. Sık idrara çıkma, bir enfeksiyondan, diyabetten, idrar söktürücü ilaçlardan veya sadece fazla sıvı tüketmekten kaynaklanabilir.

İDRARA ÇIKMADA GÜÇLÜK
Çok az idrar üretme, idrar akışını başlatamama veya idrar üretmede veya idrar akışını başlatmada güçlük çekme böbrekler veya prostat beziyle ilgili sorunlara işaret edebilir. Bu belirtilerin mutlaka doktora iletilmesi gerekir.

İDRARDA KAN
İdrar, içinde kan varsa, bulanık, duman rengi, pembe veya kırmızı bir görüntüye sahip olabilir. İdrarda kan bulun­ması, enfeksiyondan, iltihap­lanmadan veya idrar yolun­daki bir tümörden kaynakla­nabilir. Ancak, gıda boyaları bazı yiyecekler ve bazı ilaçlar da idrarınızın rengini değişti­rebilir. Doktorunuzun, teşhis koyabilmesi için, bir idrar tahlili yapması gerekecektir.

Bazı çocuk hastalıkları ve belirtileri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi BEN NE İNSANLAR GÖRDÜM Virüslerden korunma yolları nedir ? PLASTİK KASA UBB BEBEKLERİN NEFESİNİ KESEN ÜÇ SORUNA DİKKAT EDİN! ARMADA REKLAM AJANSI Liposuctiona alternatif

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır