Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Bilgisayar kullananlar dikkat!

Ana Sayfa » Haber » Bilgisayar kullananlar dikkat!
Bilgisayar kullananlar dikkat!

SIK RASTLANAN TUZAK NÖROPATİLER
Kaptan, ”Sinirin yakınındaki tekrarlayan travmalar en sık nedenlerdendir. Basıya uğrayan sinir etrafındaki hassasiyet ve ağrı çokça görülmektedir. Bel ve boyun fıtığı ile karışabilme potansiyelleri nedeni ile dikkat etmek gerekmektedir. Geceleri artması ve istirahatte de devamı sıktır. Diabet, hipotiroid (endokrin bozukluklar) ve romatoid artrit ile sık görülebilmektedir. En sık rastlanılan tuzak nöropatilerdir ” diye belirtti.

DİABETE DİKKAT!
En sık görülen tuzak nöropatisinin Karpal Tunel Sendromu olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Hülagü Kaptan ‘El bileğindeki sinir sıkışıklığıdır. 35-60 yaşlarında ve kadınlarda daha sık görülmektedir. Kadınlarda erkeklerden 4 kat daha fazla görülmektedir. Hangi el daha çok kullanılıyorsa o elde daha sıktır. Çoğunlukla iki el birlikte tutulur. Tüneldeki daralmalar bu sıkışıklığa neden olur. Nedenleri arasında değişik faktörlerin birlikte rolü vardır. El bileğinin sık kullanımı (bilgisayar klavyesi ya da daktilo yazmak gibi, titreşim yayan el aletlerini kullananlar gibi), yapısal olarak kanalın darlığı, bilekteki çıkık ve kırık, bu bölgedeki sinir ve kemik tümörleri, şişmanlık, devamlı travmalar, gebelik, çay ve kahve tüketiminin fazlalığı, laktasyon (emzirme), menapoz, diabet, hipotiroidi, büyüme hormonunun yükselmesi, vitamin eksikliği ve romatoid artrit gibi hastalıklar . Antikoagülan(kabaca kan sulandırıcı) ve Oral kontraseptifler (doğum kontroller) haplarının kullanılmasıda nedenler arasındadır. Böbrek yetmezliği nedeni ile dialize giren hastalarda fistülün olduğu el bileğide bu sendrom için daha riskli bir hal almış olur. Karpal Tünel Sendromu, diabetik hastalarda normal populasyona göre üç kat görülmekedir. Bu nedenle diabete özellikle dikkat etmek gerekmektedir.” Diye uyarıda bulundu.

KIŞIN ARTABİLİYOR
Kaptan sinir sıkışıklığında ağrı ve uyuşma en sık rastlanan yakınmalardır dedi. Kaptan ‘Hasta özellikle sabahları olan ellerindeki hareket kısıtlılığı, uyuşma ve şişlik hissiden yakınmaktadır. Bu yakınmalar hastalığın ilk dönemlerinde gün içinde azalır. Uykudan ağrı ya da uyuşmuş el ile uyanmak ve ellerinin sallanması ile ağrının ya da uyuşukluğun hafiflemesi tipiktir. İlerlemiş olgularda deride kuruluk ve solukluk; el bileği ve başparmak etrafında kuvvetsizlik ve kas erimesine rastlanabilir. Yakınmalar mevsimsel özellik gösterebilir yazın azalıp, kışın artabilmektedir.”şeklinde belirtti.

Tedavinin amacı ve süresi hakkında da konuşan Konya Selçuk Üniversitesi Selçuklu Tıp Fakültesi Hastanesi Beyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hülagü Kaptan,”Muayene ve EMG (Elektromyografi) ilk yapılması gerekenlerdir. EMG?nin tanı değeri oldukça yüksektir. EMG bu bölgede sinir iletim hızlarının yavaşladığı görülmekedir. Kan tahlillerinden, özellikle kan şekeri ve tiroid hormonu ayırıcı tanıda bize yardımcı olmaktadır. Böylelikle diabet ve hipotiroidi tanıları ekarte edilmiş olur. Tedavide amaç hastayı en kısa zamanda günlük yaşantısına döndürmek olmalıdır. Hafif olgularda istirahat, kabaca ağrı kesiciler ve El bileği spliti (bileği sabit tutmaya yarayan sargı) kullanılmaktadır. Tedavinin amacı; ağrısını dindirmek ve varsa kas gücü kaybını önlemekten geçmektedir. Çoğunlukla ilaç olarak ağrı kesici olarak kullanıldığı için; bu tedavi edici değil geçici bir çözümdür. Ancak son yıllarda nöropatik ağrı değerlendirilmesi sonucunda, kullanılan Gabapentin çok olumlu geri dönüşler almaktayız.” Şeklinde konuştu.

Kaptan ‘Bu tedavi şekilleri ile yanıt alınmayan hastalarda cerrahi seçenek değerlendirilmelidir. 1- 1.5 cm lik bir kesi ve lokal anestesi ile cerrahi girişim gerçekleştirilmektedir. Bası ortadan kaldırılmaktadır. Sonuçlar oldukça olumludur.”

Bilgisayar kullananlar dikkat! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Msnde en güzel hazir cevaplar Türkan Şoray’dan Sevişme Sahnelerine Destek HER ŞEY UZAKTADIR Aids Hastalığın İlerleyişini Etkileyen Faktörler Nelerdir? Kelebek Resimleri Sıtmadan (ve Bulaşıcı Humma’dan) Nasıl Korunmalı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır