Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Bopm (Proxy Koruma) Kurulum

Ana Sayfa » internet » IRC » Bopm (Proxy Koruma) Kurulum
Bopm (Proxy Koruma) Kurulum

IRC yöneticileri bilir. IRC deki en zor korumalardan biri, proxy saldırılarıdır. Öyleki binlerce proxy`e sahip irc botların, aynı anda kanallara girmesi ve çıkması sonucu, sunucu üzerinde yapacakları LAG etkisi, saldırı kelimesinin nedenli doğru kullandıldığının ispatı gibidir.  

Proxy saldırılarına karşı en tekli korumalardan biri BOPM proxy korumasıdır. Bu botun, Linux tabanlı olarak, Telnete kurulmasından sonra, ayarlarının da doğru yapılması ile, sunucunuzu koruyacağı bir gerçektir. Bopm kurulumunda dikkat edilmesi gereken ufak ayarlar vardır. 

Bopm Kurulum:  

Öncelikle telnetimize girmelisiniz. İsterseniz dosyası ftp üzerinden de telnet hesabınıza gönderebilirsiniz. Ben size telnet hesabınız üzerinden blitzed in, dosyasını nasıl hesabınıza aktarabileceğinizi yazacağım. Telnete girdikden sonra aşağıdaki wget komutu ile gerekli dosyayı hesabınıza yüklüyorsunuz.

wget http://static.blitzed.org/www.blitzed.org/bopm/files/bopm-3.1.2.tar.gz

Telnet hesabımıza indirdiğimiz bopm dosyasını yine telnet üzerinden açmak için aşağıdaki komutu kullanmanız yeterli olacaktır.  


tar -zxvf  bopm-3.1.2.tar.gz  

Dosyanın açılmasından sonra, isterseniz, ls komutu ile hangi dosyaların telnette bulunduğunu görebilirsiniz. Ben alışkanlık nedeniyle genellik her işlemden sonra telnete bakarım.  Bopm dosyasının  açılmasından sonra bopm-3.1.2 adında bir klasor telnetinize kurulacak.

cd bopm-3.1.2 

komutu ile, açmış olduğumuz klasorun içine giriyoruz. cd komutu, linux ve dos ortamında klasore giriş komutudur.  Klasor içindeyken,

./configure 

komutunu kullanarak, kuruluma başlayabilirsiniz.  Genellikle, kurulum için enter tuşuna bastıktan sonra, kurulum bitmiş olur. Kuruluma devam edip,  sırasıyla,

make 

make install

komutu ile, configure edilmiş dosyaların sisteme tanıtılmasını, sağlayarak kurulumu sonlandırmış oluruz.

Kurulumu bitmiş, proxy korumasının aktif hale getirilmesi için,  conf dosyasının hazırlanıp, aktif hale getirilmsi gerekmektedir.  cd komutu ile klasor içine girerken, cd .. veya cd yazıp entere basınca klasorun icinden cıkabiliyoruz.
İlgili komutları kullanarak, veya ftp üzerinden bopm.conf dosyasını düzenleyerek botun çalışması için hazır hale getiriyoruz.
 

cd ..

komutu ile bopm-3.1.2 klasorunden cıkış yaptıktan sonra, sırasıyla,

cd bopm

cd etc

pico bopm.conf  (nano bopm.conf)

komutlarını kullanarak, bopm.conf u editliyoruz. Gereken ayarlardan sonra CTRL+x tuşu ile dosyayı kayıt ederek işlemi bitiriyoruz. Dilerseniz,  bopm.conf u bilgisayarınızda düzenledikten sonra, ftp üzerinden telnetteki ilgili klasore de transfer etme yöntemini kıllanabilirsiniz.  Botun, aktif hale getirilmesi için, son olarak, telnet üzerinde çalıştırılması gerekmektedir. Bunun için yine, içinde bulunduğumuz klasorden çıkmak için,

cd ..

komutunu kullanmamız,  peşindenden bopm klasoru içindeki bin klasorune giriş yapmamız gerekmektedir.

cd bin

komutu ile, giriş yaptıktan sonra yine telnet üzerinde

./bopm

komutunu kullanıp, entere bastığımızda  proxy koruma botumuz, sunucuya girmiş olacak ve sistem başarıyla çalışmaya başlayacaktır. 

Bu konuda yardım isteyen kişiler bize, irc.kelebek.gen.tr #shell kanalında ulaşabilir. Yine www.ticariforum.com adresindeki forum sayfalarından yardım alabilirler.

Bopm (Proxy Koruma) Kurulum - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

kelebek

kelebek 09 Kasım 2020

irc invex komutu

irc invex komutu 17 Ocak 2011

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

İnternette Son 10 Yılın En İyileri Erkekleri de Yetiştiren Kadınlar! TESTERE BİLGİSAYARLARİMİZDA SAĞLAM- İŞ GIDA LTD. ŞTİ BİR SEN EKSİKTİN Alerji tüm yönleriyle

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır