Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

CHMOD Ayarı

Ana Sayfa » internet » CHMOD Ayarı
CHMOD Ayarı

En basit yollardan biri, bizim size tavsiyemiz hemen kendinize bir FTP programı edinmektir.Bu zaten gerekli :) FTP programı önerilerimiz ise sıkça kullanılan FTPVoyager (http://www.ftpvoyager.com) veya CuteFtp`dir.
Şimdi, bu cazip, olağan bir prosedürdür. php scriptleri internet ortamında yükleyip çalıştırdığınız FTP programınızla sitenize bağlandıktan sonra açınız. Burada herhangi bir dosyayı seçerek mousenuzun sağ tuşuna tıklayınız. Bir pencere açılacak ve burada bazı özellikler yer alacaktır.(Yeni klasör oluşturma,doğal özellik değiştirme,isim değiştirme,silme gibi.).
Bu pencere Doğal özellik değiştirme (“Change File Attributes”) özelliğini seçiniz. Buraya mousenuzun sol tuşu ile bir kere basarsanız ufak bir pencere açılır. Burada 9 farklı kontrol kutusu ve 1 tane de yazı kutusu yer almaktadır. Tavsiyemiz yazı kutusuna (ufak pencerenin en altındaki kutucuk) chmod değerini (genelde bu ayar php dosyalarınız için 755 tir.) yazınız. Veya 9 kontrol kutusundan şunları işaretleyiniz :
User : Read , Write , Execute
Group : Read , Execute
World : Read , Execute
Bu işlemi yaptıktan sonra “Tamam” veya “Ok” butonuna tıklayınız. Bu işlemden sonra da orta büyüklükte pencere çıkacak. Bu pencere sadece sizden onay beklemek içindir. Buna da “Ok” veya “Tamam” demezseniz scriptiniz yine çalışmaz. Bu işlemden sonra scriptiniz web üzerinden çalışır duruma gelecektir. Yani CHMOD değişmiş olacaktır.
Php ile alakalı bazı dosya veya klasörlerin bu CHMOD ayarının 666 ya da 777 olması istenir bu değişikliklerin yapılmaması halinde yine normal olarak dosyanız gerektiği gibi çalışmayacaktır.
Örnek : Php-Nuke için verecek olursak ana dizindeki config.php dosyası CHMOD ayarı (666) olmalıdır ki sizin sitenizde yapacağınız tüm değişiklikleri algılayıp dosyayı gerektiği (sizin yaptığınız değişikliği) gibi çalıştırabilsin.

Uyarı:Chmod ayarını yaparken Doğal özellik değiştirme (“Change File Attributes”) özelliğini seçenegi cıkmazsa web hosting sorumlunuza yaptırmanız gerekir.

CHMOD Ayarı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Kelebek Resimleri Mircte stats bilgilerine realname eklemek Hünnap Başak Burcu: 17 Şubat 2011 Günlük Burç Yorumu ”Facebook, demokrasinin kuyusunu kazıyor” Gebelikte (Hamilelikte) cinsel ilişkiye girilirmi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır