Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Çocuklarda hipertansiyon kalıcı risk taşıyor

Ana Sayfa » Sağlık » Çocuk Sağlığı » Çocuklarda hipertansiyon kalıcı risk taşıyor
Çocuklarda hipertansiyon kalıcı risk taşıyor

resim

Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefrolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferah Sönmez, çocuklarda fark edilemeyen hipertansiyonun çok önemli hastalık riski oluşturduğunu söyledi.

Sönmez yaptığı açıklamada, günümüzde çocukluk döneminde hipertansiyonun saptanmasının ve tedavisinin erişkin dönemdeki damar sertliği, kalp ve  beyin damar hastalıklarının görülmesini azaltacağını, çocuklarda hipertasiyonun yetişkinlerdeki gibi baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik, burun kanaması gibi durumlarda teşhis edilebileceğini bildirdi.

”Çocuklarda hipertansiyon fark edilemezse kalbe, böbreğe ve beyne kalıcı zarar verebilir” diyen Sönmez, şu bilgileri verdi:

”Çocuklarda hipertansiyon fark edilemezse kalbe, böbreğe ve beyne kalıcı zarar verebilir. Son yıllarda özellikle çocuklarda şişmanlık, hareketsiz yaşam ve kötü beslenme alışkanlıklardaki artış nedeniyle ergenlik döneminde hipertansiyon görülme oranı artmıştır. Hipertansiyonun erken saptanması, bu son derece hastalık risklerine bulaşmadan tedavi edilebilecektir.”


ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ
Çocuklarda fark edilemeyen hipertansiyonun ve buna bağlı hastalıkların ”sinsi” şekilde ilerlememesine neden olduğu için erken teşhisin çok önemli olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Sönmez, şöyle devam etti:

”Çocuklarda hipertansiyona neden olan böbrek hastalıkları çok sinsi belirtilerle seyretmektedir. Buna karşın iyi bir öykü ve içinde kan basıncı ölçmenin de yer aldığı, muayene ve basit bir idrar tetkikiyle kronik böbrek yetmezliği gelişmeden bu hastalıkların saptanması mümkün olacaktır.”
ÇOCUKLARDA KAN BASINCI
Çocuklarda kan basıncı yüksekliğinin yüzde 85 gibi büyük sıklıkla böbrek hastalıklarına bağlı geliştiğini, daha az sıklıkla kalp damar, hormonal ve sinir sistemi hastalıkları da kan basıncı yüksekliğine neden olduğunu söyledi.

Çocuklarda kan basıncının fiziki muayenenin bir parçası olarak kabul edilmesi gerektiğini belirten Sönmez, sağlıklı çocuklarda yılda en az bir kez kan basıncının ölçülmesinin gerektiğini, risk faktörü varsa daha da sık ölçülmesinin önemli olacağını bildirdi.
BEYAZ ÖNLÜK HİPERTANSİYONU VARSA
Bazı çocuklarda sağlık personeli tarafından hipertansiyon, en uygun şekilde ölçülse de heyecana bağlı yanlış yüksek sonuçlar elde edilebildiğini vurgulayan Sönmez, ”Beyaz önlük hipertansiyonu denilen bu durumda gerçekten kan basıncının yüksek olup olmadığını anlayabilmek için yaşam içinde uyanık ve uyurken kan basıncı ölçümü yapmak doğru olacaktır” dedi.

 

(AA)

Çocuklarda hipertansiyon kalıcı risk taşıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Suyun 7 harikası

Suyun 7 harikası 25 Haziran 2013

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi YURT ORMAN ÜRÜNLERİ Elif Eczanesi Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun Zayıflama tabletleri için uyarı Bir General Vardı Türk Ordusunda Ayşe Bu Nanik’i Kimlere Yapıyor?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır