Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Doğalgaz solunum hastalıklarını azaltıyor

Ana Sayfa » Sağlık » Doğalgaz solunum hastalıklarını azaltıyor
Doğalgaz solunum hastalıklarını azaltıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ankette, doğal gaz kullanılmayan mahallelerde yaşayanların, kullanılan yerlerde yaşayanlara oranla daha fazla solunum yolu hastalıklarına yakalandıkları belirlendi

Büyükşehir Belediyesi, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ni esas alarak 278 bin 469 hanede, Sosyal Doku Haritası oluşturmak için büyük bir anket çalışması yaptı.

Bu anket çalışmasında, ”sağlık ile ısınma sistemi” arasındaki baglantı araştırıldı ve deneklere bu yönde sorular soruldu.

Yapılan araştırma sonucunda, solunum hastalıklarının, doğal gaz kullanılmayan mahallelerde, doğal gaz kullanılan mahallelere göre daha fazla görüldüğü tespit edildi.

Birebir hane ziyareti gerçekleştirilerek yapılan araştırmada, Konya’da solunum rahatsızlığı olanların oranı yüzde 8,6 çıktı. Bu rahatsızlığın devamlı hastalıklar içinde dördündü sırada yer aldığı belirlendi.


ANKET ÇALIŞMASININ DETAYLARI
Konya’nın merkez ilçeleri Karatay, Meram ve Selçuklu’da katı yakıt veya doğal gaz kullanan 13 mahallede, doğal gaz veya katı yakıt kullanım oranı ile solunum hastalıklarına yakalanma oranları belirlendi.

Buna göre, doğal gaz kullanım oranı yüzde 83 ile en yüksek bölge olan Musalla Bağları Mahallesi’nde solunum hastalıkları görülme oranı yüzde 4,2 oldu. Doğal gaz kullanım oranı yüzde 7,8 olan Bulgur İmam Mahallesi’nde ise solunum hastalıkları oranı yüzde 19’a çıktı.

Şehrin merkezinde olmasına, konut ve araç yoğunluğu yaşanmasına rağmen Musalla Bağları Mahallesi’nde gerçekleşen oranların, doğal gaz kullanımının insan sağlığı açısında ne derece önemli olduğunu da net bir şekilde ortaya koyduğu belirtildi.

Bu veriler ışığında hazırlanan raporda, rakamların, doğal gaz kullanımının, solunum rahatsızlıklarını önemli ölçüde düşürdüğü anlamına geldiği vurgulandı. Raporda, ”Bu çalışma ile doğal gaz kullanımının, tek etken olmamakla birlikte, solunum yolu hastalıklarına yakalanma riskini azalttığı sonucuna varılmıştır” denildi.

 

 

(AA)

Doğalgaz solunum hastalıklarını azaltıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Suyun 7 harikası

Suyun 7 harikası 25 Haziran 2013

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Dante’s Inferno Sinek İlacı Kova Burcu EŞİK GÖSTER Facebook yeniliklerini durdurmuyor

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır