Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Şeker Hastalığı Hakkında Bilgiler

Ana Sayfa » Sağlık » Sağlık Haberleri » Şeker Hastalığı Hakkında Bilgiler
Şeker Hastalığı Hakkında Bilgiler

Şeker Hastalığı

Yaşamımız süresince, hareket etmeye, hareket etmek içinde enerjiye ihtiyacımız vardır. Enerjimizi besin olarak tükettiğimiz yiyecek ve içeceklerden elde ederiz. Sindirim süresince aldığımız besinler, çeşitli aşamalardan geçerek parçalanır ve şekere (glükoz) yani ihtiyaç duyduğumuz enerjiye dönüştürülerek dolaşım sistemimize dahil olur ve kan şekerimiz yükselir. Kan şekerinin yükselmesi ile birlikte, pankreasımızdan insülin salgılanması hızlanır. İnsülin, enerji ihtiyacı duyan hücrelerimizin, kandaki şekeri almasına yardımcı olur, bu sebeple, vücudumuzdaki karbonhidrat metabolizmasının düzenlenmesinde hayati anlamda önemi olan bir hormondur.

Hücrelerimiz, pankreasımızda üretilen insülin hormonunun yetersiz kalması durumunda şeker yoksunluğu yaşar. İhtiyaç duyan hücrelerin şeker alamaması kabaca, yakıtımızın bitmesi anlamına gelmektedir. Bu durum, enerji ihtiyacımızı karşılayamamıza sebep olmakla birlikte, çok önemli bir problemi daha ortaya çıkarır. Bu, kan şekerimizin giderek yükselmesidir. Bu durum bir anlamda zehirlenmedir ve hücre harabiyetine sebep olur. Birçok kişinin göz ardı ettiği, önemli bir tehlikede diabet hastalığının sebep olduğu diğer sağlık problemleridir. İlerlemiş diabet hastalarında, göz problemleri (katarakt), kalp-damar (tansiyon) ve karaciğer problemleri görülme ihtimali fazladır.

Genel Bilgiler

Şeker Hastalığı Hakkında Bilgiler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Erkeklerin evlilik yorumları Adam ile Kelebek Hurma Badem ve Badem Yağı “Cinsel tercih” sorusuna çok kızdı! Kenan İmirzalıoğlu Resimleri

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır