Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Emzirmek meme kanseri riskini azaltıyor!

Ana Sayfa » Haber » Emzirmek meme kanseri riskini azaltıyor!
Emzirmek meme kanseri riskini azaltıyor!

Çok emziren kadınlarda meme kanseri riski, az emziren ya da emzirmeyen kadınlara oranla daha az.

ÇUKUROVA Üniversitesi (ÇÜ) Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Orhan Demircan, çok emziren kadınlarda meme kanseri riskinin, az emziren ya da emzirmeyen kadınlara oranla daha az olduğunu söyledi.

Çukurova Meme Hastalıkları Derneği?nin başkanlığını da yapan Prof.Dr. Orhan Demircan, yabancı bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre uzun süre emziren kadınlarda meme kanseri görülme oranının düştüğünü belirtti. Emzirmenin kansere neden olan hormonları azalttığını ve iyi hücreleri yenilediğini vurgulayan Prof.Dr. Demircan, ?Meme kanserinin en önemli nedenleri arasında östrojenin (kadınlık hormonu) yüksek olması bulunuyor. Emziren kadınlarda bu oran düşük olur. Bu da kanser için koruyucu bir etki anlamına gelmektedir? dedi.

Bazı kadınların, meme kanserinin ailesinde olmadığı için kendisinde de olmayacağını düşündüğünü belirten Prof.Dr. Orhan Demircan, bu hastalığa yakalanan kadınların yüzde 80?inde hiçbir risk faktörü gözlenmediğini kaydetti. Meme kanseriyle ilgili diğer risk faktörleriyle ilgili de bilgi veren Prof.Dr. Demircan, ?Erken regl ve reglden geç kesilmek, yani bizim üreme dönemi dediğimiz dönemin uzun olması, kişinin aile öyküsünde kanserin bulunması, alkol ve sigara tüketimi kanser riskini arttırıyor? diye konuştu.
Prof.Dr. Orhan Demircan, taze meyve sebzenin antioksidan özelliği nedeniyle vücutta bir takım zararlı etkilere yol açan atıkları temizlediğini ve meme kanserine karşı tüketilmesi gerektiğini söyledi. Prof.Dr. Demircan, ?Meme kanserine karşı dengeli ve sağlıklı beslenme çok önemli bir unsur. Ergenlik döneminde kız çocuklarımızın egzersiz yapmaları meme kanseri riskini azaltıyor. Annelere hep diyoruz ki kız çocuklarınızı spora yönlendirin. Sporun yararları yapılan çalışmalarla da kanıtlanmış? dedi.

Emzirmek meme kanseri riskini azaltıyor! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Günlük Fal addonı Tatarcık humması hastalığı BOŞ BIRAKTIN Kornea kaynaklı hastalıklar Fallout: New Vegas, Yüzünü Gösterdi Kartondan elektrik süpürgesi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır