Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Ergenlik dönemiyle gelen rehavet

Ana Sayfa » Sağlık » Çocuk Sağlığı » Ergenlik dönemiyle gelen rehavet
Ergenlik dönemiyle gelen rehavet

Ergenlik yaşı ile beraber çocuklara farklı bir rehavet havası çöker. Gençler bu dö­nemde daha çok uyumak isterler ve ergenlik döneminde hızla büyüyüp gelişirler. Ergenlik dönemindeki birçok genç kendisini miskin hisseder ve bu nedenle spor yapmak istemez. Bu dönemi yaşayan gençler anne ve babalarıyla aile gezintilerine çıkmaktan hoşlanmaz; bu nedenle çocuğunuzu eğlendirecek ve zinde kılacak bir yol bulmanız artık bir zorunluluk halini alır.

Çocuğunuz büyüdükçe, kendisiyle olan ilişkilerinizi daha sıcak tutmanız ge­rekmektedir. Çocuğunuz sizi bir düşman olarak görür ve rakip edinirse, muhteme­len kendisine verdiğiniz nasihatlerin hiçbirini dinlemeyecektir. Bu konuya 8. Bö­lümde yine değineceğiz. Spor ve fiziksel aktivite çocuğunuzun hayatında önemli bir yer tutarsa, egzersiz zevkli bir hal alır. Bu nedenle çocuğunuzun sağlıklı alışkan­lıklar edinmesini sağlamalısınız. Çocuğunuzun yaptığı egzersizin yetersiz olduğu­nu düşünüyorsanız ya da çocuğunuzu spor yapması konusunda ikna edemiyorsa­nız, ailenizde birtakım değişiklikler yapma yoluna gitmeniz gerekmektedir. Bunun için hâlâ geç kalmış sayılmazsınız.
Gençlerle iletişim kurmak çok da zor değildir, tabii eşref saatlerine denk gelir­seniz? Gençlerle anlaşmanın en kolay yolu, kendileri için tavsiye ettiğiniz şeyle­rin hayatlarına nasıl anlam katacağını dile getirmektir. Örneğin çocuğunuz bir sporcuya hayransa, kendisine hayran olduğu sporcunun resimlerini göstermeniz oldukça yararlı olacaktır. Çocuğunuz bir bilim adamını örnek alıyorsa, bu bilim adamının güzel yönlerini çocuğunuza anlatmanız da işe yarayacaktır. Hayatın hangi aşamasında olursa olsun, her yaşta insan spor yapmanın faydasını görür, iş­te bu mesajı çocuğunuza doğru bir şekilde iletmeniz gerekmektedir.
Ergenlik dönemi
Çocuğunuza spor yapma alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız, sporun stresi nasıl azalttığını, be­yin gücünü nasıl artırdığını ve vücudu nasıl dinçleştirdiğini anlatın. Çocuğunuz en çok neye önem veriyorsa, onunla sporun faydalarını ilişkilendirmeye çalışın. An­cak tüm bunları yaparken, çocuğunuzun canını sıkmayın ya da vaaz verir tarzda konuşmalardan kaçının. Çocuğunuza sporun faydalarını anlatın ve neden spor ya­pacağına kendisinin karar vermesini sağlayın. Çocuğunuzla konuşurken gerçekçi ve mantıklı olmaya çalışın.
Ergenlik, oldukça stresli bir dönemdir. Birçok genç, çocukluktan ergenlik aşa­masına geçişi oldukça sancılı bir dönem olarak yaşar. Anne ve babaların bu dö­nemlerde oldukça ihtiyatlı ve sabırlı olması gerekmektedir. Tıpkı çocuklar gibi, gençlerin de güzel sözlere, cesaretlendirilmeye ve teşvike ihtiyacı vardır. Çocuğu­nuz sağlıklı ve güzel bir ergenlik dönemi geçiriyorsa, hem sizinle hem de çevresin­deki arkadaşları ile olan ilişkileri sağlıklı olacaktır. Sağlıklı ilişkiler yaşayan bir ço­cuk gerek kendi vücudu, gerek psikolojik gelişimi konusunda çok büyük bir özgü­vene sahip olacaktır. Çocuğunuz vücudu ve sosyal başarıları konusunda büyük bir özgüvene sahipse, hayatının her aşamasında sağlıklı kararlar alacaktır. Bu neden­le çocuğunuzun kendisine olan güvenini artırmaya çalışmanız, uzun vadedeki ba­şarılarını da artıracaktır.

Spor ile vakit geçiren çocuklar alkol ve uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıklara harcayacak zaman bulamazlar. Bu nedenle çocuğunuzun sporla ilgilenmesini sağ­layın. Yoğun ve motivasyonlu gençler sağlığa zarar verecek alışkanlıklar elde etme riskini daha az vasamaktarlırlar

Çocuğunuzun motivasyonunu artırmak için bazı öneriler

?Beş yıldız sistemi? bir genç için oldukça çocuksu görünse de, çocuğunu­za beş yıldız verme -yani ödüllendirme- uygulamasına devam edin. Ço­cuğunuz onayladığınız davranışları sergilerse, kendisine ödüller verin. Örneğin çocuğunuz haftada bir ya da iki kere istediği ve ilgi duyduğu bir spor dalında çalışıyorsa, hafta sonu birlikte sinemaya gidebilir, onu en sevdiği CD ile ödüllendirebilirsiniz.
? Dans etmek oldukça eğlenceli bir spor türüdür. Sporla ilgilenmeyen bir çocuk bile dans etmeye meraklıdır çünkü müzikle çalışmaya bayılır. Son dönemlerde moda haline gelen ?karaoke?, dans eşliğinde yapılırsa bir spor haline getirilebilir. Ya da çocukların CD eşliğinde dans etmesi de bir tür spor olarak uygulanabilir. Çocuğunuza özgürce dans edebileceği bir oda ayırmaya çalışın. Gençler dans ederken genellikle gözlerden uzak olmak isterler. Özellikle de büyüklerin dans ederken kendilerini görmesini iste­mezler. Dolayısıyla çocuğunuza rahat hissedeceği bir oda ayarlamanız, fi­ziksel aktivitelere zaman ayırmasına zemin hazırlayacaktır. İzlenmediğini ve takip edilmediğini bilen bir genç özgürce dans edip coşacaktır.
? Çocuğunuzla bir dizi fiziksel egzersiz çalışması belirleyin. Çocuğunuz be­lirlediğiniz egzersizleri yaptıkça ve spor konusunda yol katettikçe, ödül­lendirme mekanizmasını devreye sokun. Çocuğunuzun kendi egzersiz programını kendisinin hazırlamasını sağlayın. Örneğin oturma ve kalkma hareketleri, yuvarlak bir masanın etrafında koşma, merdiven inme ve çık­ma hareketleri çocuklar tarafından planlanılabilecek hareketlerdendir.
? Ailenizde spora karşı ilgiyi artırmaya çalışın. Birçok genç spor yaparken görülmek ve izlenmek istemez. Ancak ailenin tüm fertleri hep birlikte spor yapmaya başlarsa, çocuğunuz da büyüklerinin yanında fiziksel hareketler yapmaktan utanmayacaktır. Çocuğunuza yapabileceğiniz en büyük iyilik, aile-içi fiziksel aktiviteyi artırmak olacaktır. Tatiller spor yapmaya en elve­rişli zamanlardır. Ailenizin tüm fertlerinin yapabileceği türden bir egzersiz hareketlerini belirlemeye çalışın ve tatillerde bu hareketleri uygulayın. Unutmayın her yaşa ve fiziksel kapasiteye uygun bir spor vardır. Bu ne­denle tüm aile fertlerinin zevkle yapabileceği bir spor dalı mutlaka vardır.
Çocuğunuz bir işte çalışmak isterse, yüzme kulübünde, spor kulübünde, futbol sahasında ya da jimnastik salonunda iş bulabilirsiniz. Çocuğunu­zun spor yapmasını teşvik edecek bir ortam yaratmanız, kendisinin yap­tığı fiziksel aktivite oranını artırır. Örneğin uzun bir yaz tatili süresince mahallenin spor kulübünde çalışan ya da havuzda temizlik görevlisi ola­rak iş yapan bir çocuk içinde bulunduğu ortamdan etkilenerek daha faz­la spor yapmak isteyecektir. Ayrıca spor kulüplerinde kendisinden küçük yaştaki çocuklara spor yapmayı öğreten çocuklar hem güzel sosyal ilişkiler hem de sıkı dostluklar kurarlar. Spor yapma sorumluluğunu üstlenmiş olan çocuklar, çevresindekilerin ilgi ve beğenisini kazanmak amacıyla da­ha çok sportif olmaya özen gösterirler.
? Çocuğunuzu yaz kamplarına, izci kurslarına ve macera türü tatillere gön­derebilirsiniz. Bu tür tatiller ve kurslar belki ailenizin bütçesini biraz zor­layabilir, ama yine de bu konuda bazı fedakârlıklar yapmanıza değecektir. Yukarıda da bahsettiğimiz şekilde, spor kulüplerinde görev yapma so­rumluluğunu üstlenen çocuklar, fiziksel açıdan daha aktif olurlar, yeni spor faaliyetleri öğrenirler ve sporu ?hobi? olarak yapmak yerine ?hayat tarzı? haline getirirler.
? Çocuklar rekabet ortamına bayılırlar. Tenis turnuvaları gibi spor müsaba­kaları düzenlemeniz çocuğunuz için oldukça faydalı olacaktır. Basketbol turnuvaları da çocuğunuzun zinde kalması için idealdir.
? Ata binme, bisiklet binme, dalma, okçuluk ve tırmanma gibi farklı ve eğ­lenceli spor türlerini çocuğunuza tanıtmanız da oldukça faydalıdır. Kasla­rı harekete geçiren egzersizler çocuğunuzun uzun vadede daha sağlıklı ol­masını sağlayacaktır.

Ergenlik dönemiyle gelen rehavet - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi YURT ORMAN ÜRÜNLERİ Elif Eczanesi Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun Zayıflama tabletleri için uyarı Bir General Vardı Türk Ordusunda Ayşe Bu Nanik’i Kimlere Yapıyor?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır