Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Facebook Hesabınız Nasıl Hackleniyor?

Ana Sayfa » internet » Facebook » Facebook Hesabınız Nasıl Hackleniyor?
Facebook Hesabınız Nasıl Hackleniyor?

Facebook hesabınız illaki çalınmıştır. Veya bir arkadaşınızın facebook hesabı illaki çalınmıştır. Yada, bir arkadaşınızın arkadaşı, hatta, çok yakınınızdan birinin facebook hesabı çalışnmış olabilir. Bu konuda illaki bir duyumunuz, konuşmuşluğunuz, fikir sahipliğiniz vardır.

Hatta ilk tecrübeden sonra biraz araştırma ile bilgi sahibi olmuş, piyasada, yada alemdemi diyelim, biraz da konuyla alakadar olmanızdan olsa gerek,  sharlock vari tavırlarınızda gösteriyorki,  orta derecede uzman bile sayılırsınız.

Çalmak mı zor, çaldırmak mı zor, bu aslında tartışılması gereken bir konudur. Bunu tartışmayalım öngörüm o dur ki, bir hesabı ileri derecede bir uzmanlıkla hacklemek veya çalmak için, kişinin pc sine girmekten başka çare yoktur. PC içine girip, pc de şifre ve diğer gizli bilgilerin depolandığı alanları incelemek şarttır.

Diğer hack yöntemlerinde ise, bilgisizlik, tecrübesizlik, adamsendecilik, bana birşey olmaz vari söylemler, bir anlık dalgınlık, hesap bilgilerinizin, sizi hedef alan kişiye gitmesine neden olacaktır. Hemde bu tamamen sizin sayenizde olacaktır.

İşte size facebook hesabının nasıl hacklendiğine, (çalındığına) dair bir örnek ve açıklama. Siz siz olun bilmediğiniz yerlere fazla tıklamaktan kaçının.

Öncelikle Facebook hesabınızı hacklemek isteyen kişi facebook hesabınıza ve mail adresinize, sizi, panikletecek, sizi, kendi yoluna çekmeye çalışacağı, ilginizi çekebileceği bir mesaj atacaktır. Bu mesaj çok değişik şekillerde olabilir. Örnekleri çok. Önemli olan sizin paniklemenizdir. Birden fazla sefer mesaja maruz da kalabilirsiniz. Önemli olan boş bir anınızda size istediklerini yaptırmaya çalışacaktır.

 Size aşağıda vereceğim örnekte göreceğiniz gibi, hesabınızı hacklemek için uğraşan kişi, facebook üzerinden mesaj gonderilmiş gibi göstererek, bir anlık dalgınlığınızdan faydalanarak hesap bilgilerinizi ele geçirmeye çalışmaktadır.

Size göndermiş olduğu mail ve facebook üzerindeki mesaj alanı yardımı ile, hesabınızı tekrar onaylamanız, bu sayedede hesap mailinize ait bilgi ile, hesabınıza ait şifrenin kendisine ulaştırılmasını sağlama çalışmaları içindedir.

1. ve 2. bölümde sizi panikletmek ve bir anlık dalgınlıkla 3. bölümdeki, facebook giriş sayfası gibi görülen alanda  tuzağa düşmenize neden olmaktadır.

Öncelikle dikkat etmeniz gereken şey, facebook böyle bildirimler göndermemektedir.

Bu gibi durumlarda yapmanız gereken şeylerin başında, fazla meraklı olmadan, gelen mesajı olduğu gibi birakmak yada, mesajı silmektir.

Mesajı olduğu gibi bırakmakta bazen kötü sonuçlar doğurabilir, aile fertleriyle ortak kullanılan bilgisayarlarda, aile fertlerinden birinin o mesajı görüp, meraklı birşekilde mesajın içeriği ile alakadar olabileceğini düşünürsek, belkide en doğrusu mesajı silmek olacaktır.

3. aşamaya baktığınızda facebook girişinden hiç bir farkı yok. Zaten amaçta bu. Facebook girişi gibi olacakki,  Hesabınızı aktive edeceksiniz.

Hesabınızı aktive etmeye çalıştığınızda muhtemelen, artık iş işten geçmiş olacaktır.

Hesap aktivasyonunuz başarılı birşekilde gerçekleştiyse, artık facebook hesabınızın yerinde yeller esiyordur demektir.

Unutmayın, Facebook hesabızın hacklenmesi başka birinin eline geçmesi, sadece sizin için önem arz etmemektedir. Sizin için geçmişte kalan tehlikenin daha büyüğü artık facebook hesabınızdaki arkadaşlarınız içinde artık başlamış demektir. Sizin hesabınızı ele geçiren kişi, muhtemelen sizin arkadaşlarınızada sizin hesabınızı kullanarak zararlar vermeye çalışacaktır.

Facebook Hesabınız Nasıl Hackleniyor? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Facebook çökecek mi?

Facebook çökecek mi? 11 Ağustos 2011

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Sigara Tiryakileri Renkleri Ayırt Edemiyor… GEL ATAK OFSET MSN kullanıcıları tuzağa düşmeyin O YALNIZ Linux Komutları

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır