Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Gebelikte Reflü ve Kabızlığa Dikkat

Ana Sayfa » Sağlık » Gebelikte Reflü ve Kabızlığa Dikkat
Gebelikte Reflü ve Kabızlığa Dikkat

Akay Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Dr. Tolga Ecemiş, Anne Adaylarının Hamilelikte Yaşanan En Sık Rahatsızlıklardan Olan Reflü ve Kabızlığa Dikkat Etmeleri Gerektiğini Belirterek, Bu Sorunların Hayat Stili Değişiklikleriyle Çözümlenebileceğini Söyledi.

Akay Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Operatör Dr. Tolga Ecemiş, anne adaylarının hamilelikte yaşanan en sık rahatsızlıklardan olan reflü ve kabızlığa dikkat etmeleri gerektiğini belirterek, bu sorunların hayat stili değişiklikleriyle çözümlenebileceğini söyledi.

Dr. Ecemiş, hamilelik süresince ve doğum sonrasında sık görülen gebelik reflüsünün gerekli önlemler alındığında hafif atlatılabileceğini söyledi. Dr. Ecemiş, asidik madde içeriğinin bir zorlama olmaksızın yemek borusuna geri kaçmasının reflü olarak tanımlandığını belirtti ve reflünün temel yakınmalar olan göğüste yanma ve ağza acı-ekşi su gelme hissi ile ortaya çıktığına dikkat çekti.

Dr. Ecemiş, hamilelerin çoğu yakınmalarını ilk veya ikinci üç ayda yaşadıklarını belirterek, son üç ayında olan hamilelerin yüzde 80?inde bu sorunun görüldüğünü vurguladı. Dr. Ecemiş, hamilelikte reflü problemi olan anne adaylarının az ve sık yemek yemesi, diyette yağ içeriğini azaltması, baharatlı yiyeceklerin yenmemesi ve sigarayı bırakmasının faydalı olacağını söyledi. Dr. Ecemiş, öğün aralarında bol sıvı alımına özen gösterilmesi gerektiğini belirterek, çikolata, asitli içecekler ve dometesli ürünlerin reflüyü tetikleyebileceğini kaydetti. Dr. Ecemiş, hamilelik sırasında ortaya çıkan reflünün, genel olarak hafif seyrettiğini ve doğum sonrası yakınmaların kaybolduğunu da ifade etti.

Gebelikte Reflü ve Kabızlığa Dikkat - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Suyun 7 harikası

Suyun 7 harikası 25 Haziran 2013

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Sağlıklı iyi bir egzersiz ile ince beller CAN TİCARET Kartondan elektrik süpürgesi Özel oto Cevaplama Acıağaç Ergenekon?da 3 yakalama kararı çıktı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır