Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Google’dan milyar dolarlık hamle

Ana Sayfa » Teknoloji » Google’dan milyar dolarlık hamle
Google’dan milyar dolarlık hamle

googledan_milyar_dolarlik_hamle_4488

Teknoloji dünyasında ilk olarak Facebook’un satın alacağına dair söylentilerle adını duyuran sosyal trafik ve navigasyon uygulaması Waze, 1,03 milyar dolar karşılığında Google’ın oldu.Waze için haftalardır devam eden spekülasyonlar, akıllı telefon ve tabletlerdeki dijital harita uygulamalarının önemine de dikkat çekti. Sürücülerin enhızlı ve kolay yolları bulmasını sağlayan Waze, Facebook, Apple ve diğer birçok teknoloji devinin gündemindeydi.

Google, 15 yıllık tarihindeki en büyük dördüncü satın alımını tamamlayarak küçük İsrail şirketini bünyesine katmak istiyor.

‘GOOGLE HARİTALAMADA BİRİNCİLİĞE ÇIKABİLİR’

Seyehat edenlerin yol uygulamalarına olan güveni, internet şirketlerinin yereltüccarlardan reklam almaları için yeni fırsatlar yaratıyor.Forrester araştırma ve danışmanlık şirketinde endüstri analisti olan Julie Ask, ‘haritaların telefondaki bilgi ve hizmetlerin başında birinci sıraya yerleşmekte olduğuna’ dikkat çekti. Ask, “Zamanla insanlar haritaları keşfetmek, kullanmak ve içeriklerini incelemek için daha fazka vakit harcayacak” dedi.

Aske’e göre, ‘Waze’in satın alınması Google haritalarını daha güvenilir vekullanışlı hale getireceği gibi, insanları Google ürünleriyle vakit geçirmek konusunda teşvik edebilir.

Los Angeles Times’a konuşan S&P Capital IQ şirketinin analisti Scott Kessler ise“Waze’in Google’ı küresel haritalarda stratejik olarak çok önemli olan lider pozisyona getireceğini düşünüyoruz”dedi.

Apple iOS ve Google Android kullanan mobil cihazlara ücretsiz olarakyüklenebilen Waze, dijital haritalarda sosyal ağ oluşturarak popülerliğini arttırmıştı.

50 MİLYON KULLANICISI VAR

Waze’in 190 ülkede 50 milyon kullanıcısı var. Google jeo-ürünler başkanyardımcısı Brian McClendon, blog yazısında yaptığı yorumda, ‘Waze’in trafiği zekice alt ettiğini’ belirtti.Waze, GPS cihazlarındaki kullanıcılar sayesinde trafik akışını takip ediyor. 70 binden fazla gönüllü sürücü haritaları güncelleyerek ve trafik durumunu aktararak diğer kullanıcılara yardımcı oluyor.

Google, Google Maps’e bazı Waze özelliklerini eklemeyi planlıyor olsa da, Wazeayrı bir firma olarak kalmaya devam edecek.McClendon, “Waze şimdilikİsrael’de kalacak ve bağımsız olarak işleyecek” dedi.

Waze doğal olarak en çok İsrail’de kullanılıyor: Ülkedeki 10 sürücüden 9’u ona güveniyor. Waze, Los Angeles sürücülerinin yüzde 10’unun hizmeti kullandığını tahmin ediyor. Uygulama özellikle navigasyonun daha zor olduğu dünya bölgeleri için sunduğu avantajla öne çıkıyor.

Satışın finansal boyutu resmen açıklanmış değil ama sözleşme hakkında bilgisiolan bir kaynak, Los Angeles Times’a, ‘Google’ın Waze için 1.03 milyar dolar ödediğini‘ söyledi.

Google’dan milyar dolarlık hamle - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Php Triad Kurulumu ve Kullanımı MY SİLVER DOĞUM GÜNÜ 1 Nisan şakasının kökeni nedir? Şarjı bitmeyen telefon Facebook’ta iş bulmak

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır