Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Gözde tavuk karası olayı

Ana Sayfa » Sağlık » Göz Sağlığı » Gözde tavuk karası olayı
Gözde tavuk karası olayı

Halk arasında Tavuk Karası diye anılan hastalık A vitamini eksikliginin sebep oldugu bir göz hastalıgıdır. A vi­tamini balık, süt ve süt ürünleri, yumurta ve yesil sebzelerde bol miktarda bulunur. Bu yiyeceklerin cok az alınması ve hele hic yenmemesi durumunda gözün retina tabakası icin cok gerekli olan ?rodopsin? maddesi üretilemez. Bir adı da ?görme moru? olan bu madde zamanla ısıgın etkisiyle tamamen solar ve gece körlügü dedigimiz hastalık ortaya cıkar. Gözün los ısıga hemen uyum saglayamaması anlamına gelen gece körlügü, özellikle gece sürücüleri icin sorun yaratır. Ender görülen bu rahatsızlık, genellikle kötü beslenmeden kaynaklandıgından, kolaylıkla tedavi edilebilir. Gece körlügü kavramı, bu hastalıkta geceleyin görme bütünüyle yitirilmedigi icin biraz yanıltıcıdır. Gece körlügünde, ısık azaldıgında, saglıklı insanlara göre görüs de azalır.

Nedenleri
Gece körlügünün en sık rastlanan nedeni A vitamini yetersizligidir. A vitamini, gözün parlak ısıktan los ısıga gecise uyum saglaması icin gereklidir. Gözün agtabakasında gözün gerisindeki, ısıga duyarlı alan koni ve comak bicimli, iki tür alıcı hücre vardır: Koni bicimli hücreler agtabaka merkezinde yogunlasmıstır ve yalnızca parlak ısıkla uyarılırlar. İslevleri rengin ve ayrıntıların algılanmasıdır. comak bicimli hücreler ise, bu alanın cevresinde bulunurlar ve gün ısıgnıda neredeyse hic islev göremezler. cok düsük siddette ısık düzeylerine yanıt verirler ve ısık zayıfken bile nesnelerin görülmesini saglarlar. comak bicimli hücreler, gece görmeyi saglamak icin harekete gecirilmesi gereken, ısıga duyarlı ?rodopsin? adlı pigmenti icerirler. Rodopsinin los ısıkta görme icin etkilesmesi gerekir. Bu islemse A vitamini gerektirir. Bu nedenle A vitamini olmadıgında los ısıga uyumda azalma olur.

Belirtiler
cogu kiside comak hücrelerle görmeye gecis yarım saati bulan süreler alır. Gece körlügü olanlar hem normalden daha az uzaklıgı ve daha az ayrıntıyı görürler hem de gece görüsüne uyum saglamaları daha uzun zaman alır. Bu durum, özellikle gece arac kullananlarda önem kazanır. Gece körlügü olan kisi, yaklasan bir arabanın farlarını normal biri gibi secer ama araba gectiginde karanlıga uyum göstermesi daha uzun sürer ve bir süre icin yalnızca önündeki kısa bir uzaklıgı secebilir.

Tedavi
Gece körlüğü genellikle doktor kontrolünde A ve D vitamini haplarıyla tedavi edilir.

Gözde tavuk karası olayı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Gözde katarakt durumu

Gözde katarakt durumu 10 Haziran 2010

Gözde arpacık durumu

Gözde arpacık durumu 10 Haziran 2010

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Alias Kullanımı Kayseri-Ankara maçı oynanmayacak Seveceğiniz kişiyi çünküsüz sevin Akasya İlişkimin Tadını Çıkarıyorum Suyun 7 harikası

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır