Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

HALF LİFE 2

Ana Sayfa » Oyunlar » Diğer Oyunlar » HALF LİFE 2
HALF LİFE 2
City 17’ye hoşgeldiniz. Combine istilasının dünyadaki merkezi olan şehirde, The Citadel’in devasa gölgesi altında inanılmaz bir maceraya atılmaya hazırsanız, lütfen CP’leri izleyin. Kurallara uyduğunuz sürece, City 17’de güvendesiniz. Herhangi kuraldışı bir hareketinizde, CP’ler sert yaptırım uygulama hakkına sahiptir. Bunları göz önünde bulundurmanız kendi sağlığınız açısından iyi olur. Bu şartları kabul ettiğinize göre, sizi koruyucu HEV suit’inizin içine alalım Bay Freeman… Uzun yolculuğunuz sırasında ona fazlasıyla ihtiyacınız olacak.

Uzun zaman geçti aradan. Eski dost Gordon Freeman’la Black Mesa’dan kurtulmaya çalıştığımız mükemmel macera, oyun boyunca sürekli karşımıza çıkıp duran G-Man’in bize sunduğu teklifle, ölmek ya da onun için çalışmak arasında yaptığı teklifle, sona ermişti. Aradan bizim zamanımızla 6, oyunun zamanına göre 10 yıl geçti. Bakalım o zamandan bu zamana neler değişmiş…

Half-Life 2’nin çıkışı oldukça sancılı bir dönem geçirdi. Kaynak kodlarının çalınması, oyunun çıkış tarihinin sürekli ertelenmesi, birçok oyuncunun oyunu beklemekten vazgeçmesine bile neden oldu. Lakin Half-Life 2, tüm zamanların en merakla beklenen oyunu, sonunda piyasaya çıktı. Peki onca bekleyişe değdi mi acaba? Yoksa yine hayalkırıklığı olan ve fazla şişirilmiş bir devam oyunuyla mı karşı karşıyayız? Ne mutlu ki, bu sefer beklentilerimiz fazlasıyla karşılanıyor…

Oyunun teknik detaylarlarına geçmeden önce, ilk oyun ve ikinci oyun sırasında olanlarla ilgili biraz bilgi verelim. Çünkü oyunda kimse size ortadan yokolduğunuz sırada neler olduğuna dair birşey anlatmıyor. Böylece bu bilgiler eşliğinde oyundan maksimum zevk alabilirsiniz.

Öncelikle, oyunda sık sık göreceğiniz “The Combine”ın ne olduğuna değinelim kısaca. The Combine, hazine kazanmak, güç ve teknoloji elde etmek ve bilgi edinmek amacıyla diğer gezegenleri istila eden acımasız bir imparatorluktur. (Star Wars’taki Imparatorluk’un, Half-Life versiyonu gibi de düşünebilirsiniz) Bir ırk olarak Combine, işgal ettikleri tüm gezegenlerdeki canlıların kombinasyonudur. Genetik teknolojiler, biyoloji mühendisliği ve elektronik aşılama sayesinde, Combine, yok ettikleri ırklardaki en iyi özellikleri alan bir tür yüce ırk. Xen’deki ve Dünya’daki kanıtlara bakarak Combine’ın teknolojik olarak çok ileride olduğunu söyleyebiliriz

Dünya tarihine göre, 1995 yılında, Combine güçleri Xen’i istila edip, tüm Xenian ırkını ve gezegeni köle haline getirdiler. Ve her ele geçirdikleri gezegende yaptıkları gibi Combine teknolojisini kullanarak, Xen’in üstün ırkı sayılan Vortigaunt‘lardan (Half-Life 1’deki elektrik atan yaratıklar) yeni melez Süper Askerler yarattılar. Xen iklimine uygun ve Combine teknolojisini kullanabilen bu askerler sayesinde gezegen üzerindeki hakimiyetlerini iyice kurmuş oldular. Combine aynı zamanda kurbanları olan türlerden birini, halkının Combine’ın isteklerini yerine getirmesini sağlayacak bir lider olarak gezegenin başına geçirdi. Bu yaratık, Half-Life 1’in sonunda Gordon Freeman’in yokettiği Ninilanth’dı (ki biraz dikkat ederseniz, aslında Ninilanth’ın bayağı geliştirilmiş bir Vortigaunt’a ne kadar benzediğini farkedebilirsiniz.) Xen’de bunlar olurken, Dünya’da henüz Combine tehlikesi baş göstermemişti. Gordon Freeman, henüz Black Mesa’daki görevine başlamamıştı ve hala doktorası için M.I.T.’de çalışmaktaydı. Black Mesa’da ise küçük teleportasyon deneyleri yapılıyordu. Araştırmacılar Dr. Eli Vance ve Dr. Isaac Kleiner’ın gözetimi altında Xen’den gelen kristaller ve organizmalar incelendi ve araştırmalar ilerledi.

 

Xenian’ların Combine’a boyun eğmelerinin üzerinden 5 yıl geçtiğinde ve 2000 yılına geldiğimizde ise, insan ırkının çöküşüne neden olan olay gerçekleşti. Combine’ın Dünya’mızı farketmesine neden olan “Ses Çağlayanı” olayı. Çağlayan’a, Black Mesa’nın Yöneticisi Wallace Breen’in seçtiği bazı örnekler neden oldu. Yine de bu Çağlayan’ın başlamasına Breen’in bilinçli ya da bilinçsiz neden olduğu bir muamma olarak kaldı.

 

Gordon Freeman ise, M.I.T.’teki doktorasını bitererek, Dr. Isaac Kleiner’ın da katkısıyla Black Mesa’daki görevine başladı ve önemli bir teleportasyon deneyinde görev aldı. Herşeyin ters gidip de, Black Mesa’yı cehenneme çeviren deneyde yani.
Gordon radyasyona ve birçok şeye dayanıklı HEV suit’inin ve G-Man‘in de katkılarıyla Black Mesa’dan sağ kurtulmayı başardı. Sağ kurtulmakla da kalmayıp, Xen’e giderek oradaki Combine güçleriyle savaştı. Ve en sonunda da Ninilanth’ı öldürerek Vortigaunt’ları ve diğer Xenian’ları serbest bıraktı. İşin ilginç olan yanı ise, Gordon Xenian’ları kurtardığının farkında değildi. Çünkü Gordon’un tek amacı hayatta kalıp Xen’den ve Black Mesa’dan sağ olarak kurtulmaktı. Sonrasında ise, G-Man Gordon’a seçim şansını sundu. Kendi ölümü veya ona hizmet etmek arasındaki seçimde, Gordon G-Man’e hizmet etmeyi seçti. G-Man, Gordon’u uyutarak, gerektiğinde çağırmak üzere bir tür zaman yavaşlatıcı bölmeye koydu. Ve bizim bildiğimiz Half-Life da burada sona erdi.

 

Gordon Xen’deki Combine hakimiyetini kaldırırken, Combine da Gordon’u ve Xen ile Dünya arasında açık kalmış portalları farketti. Daha önce Dünya’nın varlığını farketmemiş olan Combine, derhal Dünya’yı istila planlarına başladı.

 

2002 yılında, Portal Fırtınaları başladığında ise, Half-Life’daki olayların ardından Black Mesa’nın tüm dünya üzerinde büyük bir dalga gibi etkisi oldu. Xen’den gelen her türden uzaylı, artık özgür olsalar da yarım bıraktıkları savaşı bitirmek için Dünya’ya akın etti. Headcrab’ler yerleşim merkezlerine akın ederken başka Xenian’lar da şehirlere ışınlandılar. Dünya’da bir kaos hüküm sürmeye başladı. Askerler tarafından korunan, dikenli tellerle çevrili şehirlere, Xenian’lardan korunma amacıyla kaçan insanlar büyük bir nüfus kaymasına yol açtılar. Xenian’lar dış dünyayı istila ederken şehirlerinde yeniden normal hayatlarına dönen insanların üzerine güven verici bir huzur çöktü.

 

2 yıl sonra, 2004’te, Combine’ın Dünya üzerine istilası başladı. Xen portallarını bir taşıma kapısı olarak kullanan Combine, Dünya’daki hakimiyetini kurmak için topyekün bir saldırı başlattı. Xen’de de kullandıkları aynı DNA kombinasyonu teknolojisini, Dünya’da en üstün ve de baskın ırkı insanlar üzerinde kullanarak, burada da bir süper ordu oluşturdular.

İşte insanlar ve özgür Xenian’lar arasındaki ittifak da böylece kurulmuş oldu. Özgür kalan Vortigaunt müttefikleriyle birlikte diğer Xenianlar, Combine’dan intikam almak için insanlarla ittifak yaptılar. Xenian’ların çoğu, insanların yanında yer alırken, Headcrab’ler gibi bazı yaratıklar ise, doğaları gereği gördükleri her canlıya saldırmaya devam ettiler. Yine de, Xenian ve insanların yaptığı ittifak, Combine’ı durdurmaya yetmedi. 7 Saat Savaşı olarak anılan savaşın sonunda, sadece 7 saat içinde Dünya, istilacı Combine güçlerinin önünde düştü. Black Mesa’nın eski yöneticisi Dr. Wallace Breen, Dünya’nın teslimiyetini Combine’a ilan etti. Buna karşılık olarak da, Combine Breen’i Dünya üzerindeki Combine Overwatch’un lideri yaptı. Aynı Xen’de Ninilanth’ı yaptıkları gibi…

İnsanlar, Combine tarafından ele geçirilme korkusuyla şehir dışına kaçıp, yayıldılar. Küçük isyancı grupları ise, Combine’a ve köleliğe karşı yüzeyde çarpışmaya devam ettiler. Geriye kalan yoğun nüfuslu şehirler ise, Combine tarafından City 1, City 2… City 17 gibi isimlerle tekrardan isimlendirildiler ve Dünya’nın hakimiyetini eline almış olan Combine’ın emri altına girdiler. Bu sırada New York’taki Birleşmiş Milletler merkezi de ele geçirilip yokedildi.

City 17’de, Combine’ın Dünya’daki ana kalesi olan “The Citadel” inşa edildi. Başka şehirlerde başka kaleler inşa edilmiş olsa da, hiçbiri City 17’deki kadar etkili olamadı. Bu devasa, bulutlara kadar uzanan yapılar Combine’ın kontrol merkezlerinin yuvaları haline geldiler. Combine orduları, askerleri, araçları ve cephaneleri (oyunun sonunda The Citadel’e girerken, kendiniz de görebileceğiniz gibi) burada üretilmeye başlandı.

HALF LİFE 2 - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

The Walking Dead

The Walking Dead 23 Şubat 2013

Karateka

Karateka 28 Ocak 2013

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Doğalgaz solunum hastalıklarını azaltıyor GÖKYÜZÜ Alias Kullanimi Binbirdelik Otu Bilişim Suçlarının Çeşitleri ASYA KIRTASİYE

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır