Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Havadaki nemden ‘elektrik’ toplanabilir

Ana Sayfa » Haber » Havadaki nemden ‘elektrik’ toplanabilir
Havadaki nemden ‘elektrik’ toplanabilir

Havadaki elektrik

Havadaki elektrik

Bir grup bilimci, havadaki nemde doğal olarak varolan elektriğin metal çubuklar kullanılarak toplanabileceğini savunuyor.

Haber, Havadaki nemden elektrik sağlanabileceğini söyleyen bilimadamı bulgularını Boston’da Amerikan Kimya Derneği konferansında anlattı.

Dr. Francesco Galembeck, havadaki nemde doğal olarak varolan elektriğin metal çubuklar kullanılarak toplanabileceğini söylüyor.

Nemli iklimlerde bulunan ülkelerde bu tekniğin yeni ve temiz bir enerji kaynağına kapıları aralayacağını söyleyen Dr. Galembeck’in tezi bilim çevrelerinde tartışma yarattı. Kimi uzmanlar, yeterli miktarda elektrik üretilebileceğine şüpheyle bakıyor.

Brezilya’da Campinas Üniversitesi’nde yürüttüğü çalışmalarında Dr. Francesco Galembeck yalıtkan bir maddeyle birbirinden ayrılmış metal parçaları üzerinden farklı derecede su buharı içeren nitrojen gazı geçirdiğini anlattı.

Metallerin artı ya da eksi elektrik yüklü olduğunu gören araştırma ekibi, bunun bir devreye bağlanarak kullanılabilir elektriğe dönüştürülebileceğini söylüyor.

Ancak metallere yüklenen elektriğin miktarı son derece düşük. Güneş enerjisi üreten pillerin ürettiği elektrikle karşılaştırıldığında, 100 milyon kez daha az elektrik sağlanabiliyor.

Fakat Dr. Galembeck, bugüne değin göz ardı edilen ‘nemden elektrik üretme’ fikrinin üzerinde çalışılırsa, daha ileriye götürülebileceğini söylüyor.

Galembeck’in başkanlığında deneyleri sürdüren ekip, bu yöntemin tropik iklimlerde alternatif bir enerji kaynağı oluşturmasını umuyor

BBC Türkçe

Havadaki nemden ‘elektrik’ toplanabilir - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Telefonun icadı Denizin Dibindeki Diplomat IRC Admin & Oper Komutları Kullanımı Bayrağın Rengi Şehitlerin Kanı ADSL kullanıcılarını bekleyen tehlikeler Google plus kullanıcılarına uyarı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır