Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Hepatit uyarısı!

Ana Sayfa » Sağlık » Bulaşıcı Hastalıklar » Hepatit uyarısı!
Hepatit uyarısı!

Bitkisel karışımlı ürünlere yönelmeyin! Bu ürünler hastalar için tehlikeli olabiliyor

Hepato Bilio Pankreatoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Hasan Özkan, aflatoksin, ağır metal, hatta arsenik gibi zararlı maddeler içeren bitkisel ilaçların, hepatit hastaları için zararlı olduğunu bildirdi.

Antalya’nın Manavgat ilçesi Kızılağaç beldesinde dün başlayan 8. Hepato Gastroenteroloji Kongresi’nde, hepatoloji ve gastroenteroloji alanlarında yaşanan gelişmelerle ilgili basın toplantısı düzenlendi.

Dernek Genel Sekreteri Prof. Dr. Hasan Özkan, toplantıda yaptığı konuşmada, hepatit B’nin Türkiye’de sık rastlanan bir hastalık olduğunu ve yüzde 60’ının ilerleyen dönemlerde siroz veya karaciğer kanserine dönüştüğünü bildirdi.

Televizyonlardaki bazı reklamların, hepatitli hastaları bitkisel karışımlı ürünlere yönelttiğine dikkati çeken Özkan, bu ürünlerin hastalar için tehlikeli olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Özkan, ”Hastalarımız televizyonda, (Damarları, karaciğeri temizler) şeklindeki reklamları görüp etkileniyor, bu ürünleri kullanıyorlar. Bu çok yanlış bir bilgilendirme. Buna Sağlık Bakanlığının el koyması lazım” dedi.

Bitkisel ilaçların içinde aflatoksin, ağır metal, hatta arsenik gibi zararlı maddeler olduğuna değinen Özkan, ”Bu bitkisel ilaçları hepatit hastası kullandığı zaman, zaten sorunlu olan karaciğeri daha da kötü oluyor. Geçtiğimiz aylarda bir hastam, bu reklamlarda gördüğü bitkisel ilaçlardan birini benden habersiz olarak kullanmış. Bu nedenle hayati tehlike atlattı. Uzun süre yoğun bakımda kaldı” diye konuştu.

Prof. Dr. Abdülkadir Dökmeci de Türk toplumunda karaciğer yağlanmasının çok fazla görüldüğünü, karaciğer yağlanmasının siroz ve karaciğer kanserinin en büyük nedenlerinden birisi olduğunu bildirdi. Prof. Dr. Dökmeci, fast food diye tabir edilen yiyeceklerin de karaciğer yağlanmasına neden olduğunu vurguladı.

8. Hepato Gastroenteroloji Kongresi, 2 Ekim’de sona erecek.

AA

Hepatit uyarısı! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Suyun 7 harikası

Suyun 7 harikası 25 Haziran 2013

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi BİR YERDEN SONRA Kıtalar ne zaman ayrıldı? Maden kömürü nedir? Nasıl oluşur ve işlenir? Ülkemizde (Türkiye’de) maden yatakları nerelerde (hangi illerde) bulunur ve nasıl çıkartılır? SAM GROUP Boga Burcu Ahlat (yaban armudu)

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır