Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

IE8 ve Windows’a yaman darbe!

Ana Sayfa » Teknoloji » IE8 ve Windows’a yaman darbe!
IE8 ve Windows’a yaman darbe!

Microsoft’un iki kalesi de düştü!

Black Hat güvenlik konferansında bir araya gelen güvenlik uzmanları en son tehlikeleri gözler önüne serdi.

Bunlar arasında en dikkat çekici olanı, Internet Explorer’ın gelişmiş sürümleri olan 7 ve 8’i, 6’daki açıkların kullanılmasından koruyan güvenlik önlemlerinin aşılması oldu.

Araştırmacıları Adobe’un Flash Player’ındaki bir zayıflığı değerlendirerek bu korumaları aşan 2 yeni saldırı metodu geliştirdiler. ASLR yani Address space layout randomization ve DEP, yani Data execution prevention bu sayede aşıldı.

Zararlı kodların sistemi etkilemesini engelleyen bu iki kritik sistemin güvenlik araştırmacıları tarafından açılması, Microsoft için tehlikeli bir dönemeç oldu.

Saldırı ne kadar başarılı?

Yeni geliştirilen saldırı metotlarından ASLR’yi devre dışı bırakan yöntem, 10 denemeden 9’unda başarılı oldu.

ASLR verileri rastgele yerlere kaydederek koruyordu ama artık yeri önceden büyük başarıyla tahmin edilebiliyor.

ASLR ve DEP sayesinde geçtiğimiz ay Adobe Reader üzerinden düzenlenen gelişmiş saldırılar Internet Explorer 8’i etkilememişti. Yani Microsoft IE6 açıklamalarından sonra IE8 kullanın, güvendesiniz demekte haklı çıkmıştı.

Ancak bu son gelişme ile IE7 ve IE8 de büyük risk altına girmiş oluyor. Bu teknikleri sergileyen güvenlik araştırmacısı Blazakis, istediği kodu çalıştırabileceğini belirtti ve basit bir örnek olarak Windows hesap makinesini uzaktan çalıştırdı.

IE ve Windows tekrar güvenli olacak mı?

Araştırmacılar bu güvenlik önlemlerini aşmanın hiç de kolay olmadığını belirtiyorlar.

ASLR ve DEP’in IE8 ve Windows 7’de çok iyi koruma sağladığını belirten araştırmacılar, bu sistemleri Adobe Flash sayesinde çözmüşler. Hafızayı büyük Flash dosyalarıyla doldurarak ve ardından Action Script’i makine koduna dönüştürüp kamufle bir shellcode ile kaplayarak DEP’i aşmayı başarmışlar.

Bu, Microsoft’un hafıza korumalarının ilk kez aşılması oldu ve henüz sadece Black Hat konferansındaki araştırmacılar arasında biliniyor. Microsoft’un daha önce “heap spraying” gibi metotları da çeşitli değişikliklerle geçersiz kıldığı hatırlatılıyor. Bu yeni saldırı metotlarına karşı koruma sağlamak, çeşitli değişikliklerle mümkün; ancak bu değişiklikleri yapmak kolay değil ve vakit alacak.

IE8 ve Windows’a yaman darbe! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

SAÇ DÖKÜLMESİ:ALOPESİ Delik Delin Kova Burcu Akupunkturun uyarı noktaları Çalınan MSN yi Geri Almak New York`ta Beş Minare

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır