Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Şifreli YGS İptal Edilebilir!

Ana Sayfa » Haber » Şifreli YGS İptal Edilebilir!
Şifreli YGS İptal Edilebilir!

ÖSYM, YGS’deki şifre iddiaları reddediyor ancak konunun uzmanları henüz tatmin olmuş değil!

YGS’deki gizli şifre iddialarıyla ilgili ÖSYM Başkanı’nın yaptığı açıklama kamuoyuna ikna edemedi. ‘Şimdi ne olacak?’ sorusuna  ‘iptal’ yanıtı veren eğitim uzmanı Abbas Güçlü’ye göre, bu skandal KPSS’dekine göre daha fazla ‘kelle alır.’

YGS’deki gizli şifre iddiaları, soruların belli adaylara dağıtılmış olabileceği kuşkusunu doğururken, ÖSYM Başkanı Ali Demir bu iddiaları yalanladı.

Demir’in hafta sonu yaptığı açıklamaların kamuoyunu tatmin etmediği anlaşılırken, uzmanlardan da ağırlıklı olarak, küçükten büyüğe doğru sıralamayla doğru cevaba ulaşmanın rastlantısal olamayacağı açıklamaları geldi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, ÖSYM Başkanı ile görüşmesi sonrası “tatmin oldum” sözü ve “tüm adaylara (1 milyon 700 bin) ait soru kitapçığı, cevap kartları ve anahtarlarının ÖSYM tarafından açıklanacağı” duyurusu, bu akşam saatleri itibariyle gerçekleşmedi.

YGS’deki şifre iddialarıyla ‘şimdi ne olacak?’ sorusunun yanıtı, Milliyet Gazetesi Eğitim Bölümü Müdürü Abbas Güçlü ile YGS ‘mağduru’ iki öğrencinin katıldığı NTV Ana Haber’de ele alındı.

Sözlerine, “Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ‘ÖSYM Başkanı ile konuştum, açıklamaları beni tatmin etti’ dedi ve dün öğle saatleri itibariyle tüm adaylara ait soru kitapçıkları, cevap kartları ve anahtarlarının yüklendiğini söyledi” diye başlayan Abbas Güçlü, “Bunun böyle olmadığını görüyoruz. Demek ki Cumhurbaşkanı’na eksik bilgi verilmiş o da bu eksik bilgilerle tatmin olmuş” şeklinde konuştu.

BAŞKAN HAFİFE ALDI”

Sadece 1 milyon 700 bin kitapçığın yayınlanmasının bir anlam taşımayacağını, cevap anahtrarlarının görülmesiyle şifreleme olup olmadığının anlaşılacağını söyleyen Güçlü, ÖSYM Başkanı’na düzenlediği basın toplantısında başka sorular da sorulduğunu ancak kendisinin durumu hafife alan ifadeler kullandığını söyledi.

“GÜL NASIL İKNA OLDU?”

“Arkadaşlar ve veliler tatmin olmamışken, Cumhurbaşkanı nasıl tatmin olduğunu bize de aktarırsa mutlu olur ve kafamızdaki soru işaretleri ortadan kalkar” diyen Güçlü, “İptral kararı bekler misin?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Önce 9 ay öncesine dönelim. KPSS sınavıyla ilgili iddialara, o dönemin ÖSYM Başkanı ‘yalan, ifitara’ dedi ama 10 gün sonra istifa etmek zorunda kaldı; sınav da iptal edildi. Ortada kesin bir şey olduğu için istifa ve iptal geldi.

O dönemde Cumhurbaşkanı’na bağlı Devlet Denetleme Kurulu, Başbakan’ın talimatıyla MİT, Anklara Cumhriyet Savcılığı ve YÖK Disiplin Kurulu devreye girdi, araştırmalar yapıldı; aradan 9 ay geçmesine rağmen ortada ne ön rapor ne de rapor var.

“BENCE KESİNLİKLE İPTAL EDİLİR”

Bu tartışma da 9 ay sonra hala açıklığa kavuşmazsa ki hiç şaşırmam, veliler ile öğrencilerin tepkisi ile bu güvensizliği Türkiye’de çok şeyleri değiştirebilir.

Benim tahminim kesinlikle bir iptal olacağı yönünde. Bu, sadece ÖSYM Başkanı’nı değil YÖK Başkanı’nı da görürür daha pekçok kurumu da sorgulanır hale getirir.”

ARTIK SİSTEMATİK KOPYA!

Türkiye’de daha önceleri de kopya olduğunu ancak bunların bireysel girişim şeklinde gerçekleştiğini belirten Güçlü, “Ancak son birkaç yıldır sistematik kopyalar var ve bu büyük paraların döndüğü bir sektör haline geldi” dedi.

“İPTAL OLURSA SINAVLAR BİRLEŞTİRİLSİN”

Abbas Güçlü, iptal olması durumunda, üst üste binen sınav takvimini sorun yaratacağını belirterek, “Türkiye’deki bütün sınav takviminin ertelenmesi gündeme gelir ve üniversiteler geç açılır. Benim önerim, iptal olursa, haziranın ikinci haftasında olacak sınavla bunun birleştirilmesidir” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLER GÜVENMİYOR!

Gizem Meriç İnanç: “İptal bir çözüm değil, telafisi yapılacak mı? Sözde bu sınav da çok güvenliydi ama iki gün sonra kopya ve skandal ortaya çıktı. Yine yapabilirler…”

Yıldız Çavdar: “İptal olsun ya da olmasın, şu anda hakkımız yendi. Evet iptal olacak ama bunu yapanlar yine yapacaklardır. Başka yöntemlerle de olsun geçeceklerdir. ÖSYM’ye güvenmiyorum. Bu hep olan bir şeydi şimdi gün yüzüne çıkıyor. 9 ay sonra bunu yapabilenler bir dahaki sınavda da yapabilirler.”

Kaynak : Internet Haber

Şifreli YGS İptal Edilebilir! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Miraç Kandili kutlandı

Miraç Kandili kutlandı 06 Haziran 2013

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Windows xp ve 2000 de yönetici olmak SET ELEKTRONİK SES IŞIK SAHNE SİSTEMLERİ Uçuk ile ilgili bilinmesi gerekenler Depresyon nedir ? SABAHTAN BİR GÜZEL GÖRDÜM Kelebek v Türkçe Güncellendi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır