Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

IMF Türklerin hazırladığı ekonomi programı kabul etti

Ana Sayfa » Serbest » Ekonomi » IMF Türklerin hazırladığı ekonomi programı kabul etti
IMF Türklerin hazırladığı ekonomi programı kabul etti

1.5 yıldır sürdürülen pazarlıklarda IMF, Türkiye’nin önüne koyduğu üç konudaki talebini esnetti ve Türk tarafının hazırladığı ekonomi programı kabul gördü

Türkiye’nin, IMF ile yaklaşık 1.5 yıldır sürdürdüğü stand-by anlaşması pazarlıklarında sona gelindi. Hükümetin kararlı tutumu karşısında geri adım atan IMF, anlaşma için ön

koşul olarak Türkiye’nin önüne koyduğu üç konudaki talebini esnetti.

Türkiye, yapılan pazarlıklar sonucunda kalkınmayı, büyümeyi ve istihdamı ön planda tutan bir anlaşma imzalama imkanı elde etti.

IMF anlaşmasında pazarlıklar son dönemde, 2010 yılında alınacak tedbirler üzerinde yoğunlaşmıştı. Buradaki sıkıntı ise ekonomi yönetiminin kademeli tedbir önerisi ile aşıldı.

Buna göre, IMF’nin 2010 yılı için öngördüğü tedbirler, ihtiyaç duyulması halinde alınacak.

2 HAFTADA BİTER

IMF ile yapılan görüşmelerin olumlu sonuçlandığı Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Başbakan Erdoğan’ın açıklamaları ile birlikte IMF ile görüşmelerde yeni bir süreç başladı.

IMF ile stand-by anlaşmasının imzalanması için, niyet mektubunun oluşturulması gerekiyor. Niyet mektubu, teknik heyetin bu hafta içinde çağrılması halinde, iki hafta içinde niyet mektubunun hazırlanacağı tahmin ediliyor. ? ANKARA star

Anlaşma OVP üzerinden

IMF’yle 2 yıllık planlanan stand-by anlaşmasında hükümetin geçtiğimiz eylülde açıkladığı Orta Vadeli Plan’ın (OVP) esas alındığı belirtiliyor.

Ekonomi kulislerinde IMF olmadan hazırlanan yerli ekonomik programın IMF tarafından da beğenildiği ve kabul edildiği konuşuluyor.

OVP, Türkiye ekonomisinin 3 yıllık yol haritasını içeriyor. Büyüme ve üretimin ön planda tutulduğu OVP’ye göre Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3.5 büyümesi ve enflasyonun yüzde 5.3 olması öngörülüyor.

Pazarlık masasIndakİ 3 madde

1- GELİR İDARESİ ÖZERKLİĞİ:

IMF ne istedi: Gelir İdaresi’nin üst kurul haline getirilmesini, nerden buldun yasasının yeniden çıkarılmasını istedi.

Ne oldu: Türkiye’nin itirazları üzerine, IMF Gelir İdaresi’nin üst kurula dönüştürülmesi talebinden vazgeçti. ?Nereden buldun’ yerine, vergi tahsilatının arttırılması için çapraz sorgulama sistemi getirilmesi konusunda uzlaşmaya varıldı.

2- BELEDİYE GİDERLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİ:

IMF ne istedi: IMF, yerel yönetimlere aktarılan kaynakların azaltılmasını talep etti.

Ne oldu: Türkiye, yerel yönetimlere aktarılan kaynakların azaltılması yerine, yerel yönetimlerinin gelirlerini arttırıcı bazı düzenlemeler yapılması projesini gündeme getirdi. Bu proje kabul edildi. Şimdi yerel yönetimler reformu gerçekleştirilecek.

3- TASARRUF TEDBİRLERİ

IMF ne istedi: IMF, 2009 ve 2010 yılları için GSMH’nin yüzde 1’i ve yüzde 1.5 oranında ek tasarruf tedbiri alınmasını talep etti.

Ne oldu: 2009 yılında, talep edilen tasarruf tedbirinin yaklaşık yarısı düzeyinde önlem alındı. Söz konusu önlemler de akaryakıt ve sigaranın ÖTV’sinin arttırılması şeklinde gerçekleşti.

Son dönemde ise pazarlıklar 2010 yılı tedbirleri üzerinde yoğunlaşmıştı. IMF yaklaşık 15 milyarlık tedbir talep etti. Son zamlarla 8-8.5 milyar liralık tedbir alındı.

Geri kalan tedbirler ise yıl içinde makro hedeflerde sapma yaşanması halinde alınacak.

IMF Türklerin hazırladığı ekonomi programı kabul etti - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Yeni Şifa Eczanesi Mutluluğun Çok Beklentiz az olsun Kansere İyİ gelen bİtkİler BEYAZ EV Erkekleri de Yetiştiren Kadınlar! ilk windosun hikayesi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır