Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

İstanbul selinde 130 hayvan telef oldu

Ana Sayfa » Haber » İstanbul selinde 130 hayvan telef oldu
İstanbul selinde 130 hayvan telef oldu

12345

Bahçeşehir’de hayvan barınağında bulunan yaklaşık 265 kedi ve köpekten 130’unun yaşanan sel felaketinde telef olduğu anlaşıldı.

Olayı duyup, barınağa gelen hayvanseverler, balçık içerisinde bulunan ve hayatta kalan hayvanları kurtarmaya çalıştı. Tüm çabalara rağmen yetkililerden yardım alamayan hayvanseverler, onlarca terk edilmiş köpeği çamur deryası içerisinde kucaklayarak, güvenli yerlere nakletti.

İstanbul ve Trakya’da yaşanan ve 32 vatandaşın hayatını kaybettiği sel felaketinden, kötü durumdan hayvanlar da nasibini aldı. Bahçeşehir Belediyesi’ne ait hayvan barınağında kalan onlarca köpek, sel sularına kapıldı. Yaşanan felakette 265 hayvandan 130’u telef oldu. Hayatta kalan 135 köpek ise balçığa saplandı. Çamurlar içinde mahsur kalan köpekler, 2 gün yardım bekledi.

Sokak hayvanlarının çok zor durumda olduğunu internetteki forumlardan ve paylaşım sitelerinden öğrenen hayvanseverler kısa süre içerisinde bir araya geldi. Yaklaşık 15 hayvansever, balçıklar arasında yaşam mücadelesi veren hayvanları kurtarmak için harekete geçti. 1 kilometre balçıklı alanda yürüdükten sonra barınağa ulaşan hayvanseverler, olay yerine geldiklerinde korkunç manzara ile karşılaştı. Aralarında yavruların da bulunduğu 130 kedi ve köpeğin öldüğünü tespit eden hayvanseverler, ölü hayvanları çuvallara koydular. Hayatta kalabilmiş hayvanların birçoğunun hastalandığını tespit eden hayvanseverler, bu hayvanları saplandıkları balçıktan güçlükle çıkardı. Yaşları 18 ile 50 arasındaki çoğu genç hayvanseverler, köpekleri yürüterek nakil araçlarının yanına götürmeye çalıştı. Özellikle hasta hayvanlar yürüyemeyince diz boyunda balçığa çizmesiz giren genç kızlar hayvanları kucaklarına aldı. Çamur içinde uzun süre başka bir barınağa nakledilecek köpekleri taşıyan hayvanseverler, köpekleri yaklaşık 1 kilometre taşıdı. Kapalı kasa kamyona konulan köpeklerin yerleştirilmesi esnasında da birçok sorun yaşandı. Köpeklerden birinin kamyona konulması sırasında diğer köpekler kamyondan çıkmak isteyince, gönüllü ve görevliler zor anlar yaşadı. Kamyonun kapısı dışarı çıkmak isteyen hayvanlara karşı güçlükle kapatılabildi.

Hayvanlara yardım eden 15 hayvanseverin, hiçbir derneğe üye olmadığını belirten Selen Ağır, yaklaşık 6 saattir barınakta bulunmasına rağmen yetkililerden yardım istediklerini, ancak resmi makamların kendilerine ulaşmadığını ifade etti. Ellerinden gelen yardımı yaptıklarını vurgulayan Ağır, “İnsan gücüyle biz fazla hayvan taşıyamayız. 2,5 saat sonra kuvvetli yağmur bekleniyor. Eğer yağmur yağıp sel olursa buradaki hayatta kalmış hayvanlarla birlikte biz de yaşamımızı yitirebiliriz” dedi.

130 HAYVAN TELEF OLDU

Barınakta selden önce 265 hayvanın barındığını dile getiren Koray Öztaş, 30 köpeğin selde boğularak, toplamda ise 130 hayvanın telef olduğunu açıkladı. Sel esnasında barınağı su bastığını ve birçok hayvanın oluşan balçıkta öldüğünü belirten Öztaş, birçok hayvanın korkudan barınağın çatısına çıktığını söyledi. Felaketin boyutuna dikkat çeken Öztaş, “Şu anda yürüdüğünüz yolda, çamurların arasında bile ölü köpekler olabilir” ifadelerini kullandı.
“ÇAMUR İÇERİSİNDEN ONLARCA KÖPEK ÇIKARTTIK”
Hayvanlara yardım eden 15 kişinin Facebook’tan ve internetteki forumlardan tanışıp, buraya geldiğini söyleyen Romina Bursalı, “Ne bir yetkiliden ne de bir belediyeden yardım gördük. Dün gece çamur içerisinden onlarca ölü köpek çıkardık. Hayvanların kilitli bulunduğu barınağın kapılarını kırıp, hasta hayvanları dışarı çıkarttık. Yaklaşık 30 kedi vardı. Biz ancak 4’ünü kurtarabildik. Gerisi öldü” şeklinde konuştu.

Kamyonlara konulan hayatta kalmış köpekler, Yedikule’deki hayvan barınağına nakledildi.

(CİHAN)

 

İstanbul selinde 130 hayvan telef oldu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

profösör ve öğrenci Beden Eğitiminin Amaçları Kollardaki uyuşmaya dikkat! Bademcik ve geniz eti ameliyatı appendix YASAK SEVİŞMEK

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır