Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kan testi düşükten korur

Ana Sayfa » Sağlık » Kan testi düşükten korur
Kan testi düşükten korur

Aslında gebeliği önceden garanti altına alamazsınız

Hamileliği planlama aşamasında bir uzmana başvurmak ve bazı tahlilleri yaptırmak gebeliğin daha sağlıklı geçmesini sağlıyor. Basit bir kan testi düşük, bebekte anomali gibi risklerden koruyor

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rıza Madazlı, gebelik öncesinde önerilen tarama testlerini anlattı:

Herhangi bir hastalığı olmayan biri gebe kalmadan önce doktora başvurmalı mı?

Zorunlu değil ama yarar var. Aslında gebeliği önceden garanti altına alamazsınız.

Dolayısıyla ?Gebe kalmadan önce doktora gideyim, bütün incelemeleri yaptırayım, her şey dört dörtlük gitsin? demek mümkün değil. Ne yaparsak yapalım, hem bebek hem de anne adayıyla ilgili pek çok sorun ortaya çıkabilir. Bu nedenle çiftlerin ?garanti çocuk? beklentisi içine girmemesi gerekir.

Peki gebelik öncesinde hangi testlerin yapılmasında fayda var?

Kişi belki şekerle ilgili bir sorunun olduğunu bilmiyordur. Bu nedenle kan şekerine bakılabilir. Enfeksiyon tarama testleri yapılabilir. Tiroid gibi hormonal bir sorunun olup olmadığı araştırılabilir.

Kan sayımı da önemli çünkü bize kişinin Akdeniz anemisi taşıyıcısı olup olmadığı yönünde bazı bilgiler verebilir. Sadece gebelik planlarken değil, normal zamanlarda da düzenli aralıklarla jinekolojik muayene ve vajinal smear ihmal edilmemeli.

Enfeksiyon tarama testleri neler?

Tarama testleri arasında toksoplazma, CMV, rubella (kızamıkçık), Hepatit B, sifiliz (frengi) yer alıyor. Genellikle şikâyet oluşturmadığı için anne adayının bu enfeksiyonları geçirip geçirmediği ancak tarama testleriyle tespit edilebilir.

Toksoplazma nedir?

Toksoplasma Gondii adı verilen bir parazitin vücuda girmesiyle oluşan bir hastalık. Parazit bazı hayvanların vücutlarında bulunur ve bu hayvanların etlerinin iyi pişirilmeden yenmesiyle insana geçebilir. Ayrıca sebze-meyvelerin ve ellerin temiz yıkanmamasıyla bulaşabilir. Evcil kedilerin dışkılarında bulunan parazit de insana bulaşma yollarından birini oluşturur. Anne adayı daha önce toksoplazma geçirmişse yani enfeksiyona dirençliyse gebeliğinde bir sorun yaşamaz. Ama daha önce bu enfeksiyonu geçirmemiş ve gebeliğin ilk 20 haftasında enfeksiyona maruz kalmışsa bebekte bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Bu nedenle anne adayının enfeksiyonu geçirip geçirmediği gebelik öncesinde araştırılmalı. Eğer enfeksiyonu geçirmemişse gebeliğin birinci döneminde test tekrarlanmalı.

Kan testi düşükten korur - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Suyun 7 harikası

Suyun 7 harikası 25 Haziran 2013

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi YURT ORMAN ÜRÜNLERİ Elif Eczanesi Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun Zayıflama tabletleri için uyarı Bir General Vardı Türk Ordusunda Ayşe Bu Nanik’i Kimlere Yapıyor?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır