Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Kornea kaynaklı hastalıklar

Ana Sayfa » Haber » Kornea kaynaklı hastalıklar
Kornea kaynaklı hastalıklar

Anatomi:
Kornea gözün ön kısmında yer alır ve gözün kırıcılığı en fazla olan kısmını oluşturur.Anatomik olarak beş tabakadan oluşur.En üst tabakası olan kornea epiteli dışında diğer tabakalarında kendi kendini tamir kabiliyeti yoktur,nedbeleşme riski yüksektir.
Muayene:
Yarıklı lamba biomikroskopisi ile genel bilgi elde edilir. Farklı aydınlatma teknikleri ile tabakaları ayrı ayrı incelenebilir.
Belirtiler:
. Ağrı. Enfeksiyon, korneal ödem ve yabancı cisim gibi nedenlerle korneadaki sinir uçlarının uyarılmasına bağlı olarak oluşur.
. Merkezi kornea saydamlığının bozulması sonucu bulanık görme
. Korneal ödem nedeni ile ışığın tayflara ayrılması sonucu beyaz ışığın gökkuşağı gibi renkli görülmesi
. Işığa karşı hassasiyet
. Gözlerde sulanma ve kızarıklık
. Blefarospazm, yani rahatsızlığa bağlı olarak hastanın göz kapaklarını sıkma durumu bulunur.
Kornea Enfeksiyonları
Kornea, sürekli mikroplara ve çevresel etkenlere açık olması nedeniyle, bazı savunma mekanizmalarına sahiptir (Göz kapama refleksi, gözyaşı sıvısı, korneanın en dışındaki epitel hücrelerinin tam ve hızlı rejenere olabilmesi). Ancak bu bariyer bozulur ya da aşılırsa, keratit meydana gelir. Hazırlayıcı faktörlerin bazıları; blefarit, dakriyostenoz, büllöz keratopati, kuru göz, kontakt lens kullanımı, travma ve immünsupresif kullanımıdır.
KERATOKONUS (Korneanın Gelişimsel Anomalisi)
Kornea merkezinin kesifleşmesi ve incelmesi ile seyreden ilerleyici tipte bir hastalıktır. Aileseldir. Karakteristik özellikleri; çift taraflı tutulum,kornea stromasında incelme,öne çıkıntılaşma ve düzensiz astigmatizmadır. Klinik olarak ergenlik çağında belirti vermeye başlar, ilerleme olabileceği gibi durağan döneme de girebilir. sistemik ya da oküler pekçok hastalıkla birlikte ortaya çıkabilir. En belirgin özelliği giderek artan bir sıklıkla gözlük değiştirme ihtiyacı ve kontakt lens kullanım zorluğudur.Teşhis; klinik bulgular ve korneada spesifik topografik değişikliklerin tespitiyle konur. Tedavide sert kontakt lensler, INTACS, keraring ve penetran keratoplasti denenebilir.

Kornea kaynaklı hastalıklar - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

RSI BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ YAZILIM BASIN YAYIN ORGANİZASYON REKLAMCILIK HİZMETLERİ SAN. TİC. LTD. ŞTİ. SENİ SEVİYORUM DEMEK İSTERDİM Uzun Yaşamalarının Sırrı Ne? Yüksek internet faturasına son Astım hastaları bahar aylarına dikkat! Renkler ve Anlamları

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır