Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

MSN Mesajları Kayıt Edilmiyor

Ana Sayfa » internet » Msn » MSN Mesajları Kayıt Edilmiyor
MSN Mesajları Kayıt Edilmiyor
microsoft-windows-live-logo

microsoft-windows-live-logo

           Microsoft Türkiye İnternet İş Grubu Yöneticisi Emre Tok;  “Görüşmeler sırasında memnun kalmadığınız herhangi durum olur ve bunu bir suç duyurusu yapmak isterseniz; bu görüşme kaydının – eğer bilgisayarınız bunun kaydını tutuyorsa – direkt savcılığa bu konu ile ilgili şikayet edebilirsiniz. Savcılık, bunu Türkiye Microsoft aracılığı ile Amerika’ya soracaktır ve o kişinin hiçbir şekilde bu görüşme ile ilgili kayıt içeriği değil sadece IP adresi bulunduğu ve internete bağlandığı IP adresinin- saat ve zaman dilimi verilecektir. Dolayısıyla burada kesinlikle içerik görüşme v.s. saklanmaz.”

Anlık paylaşım araçları, günlük hayatta sosyal ve profesyonel amaçlı olarak yoğun bir biçimde kullanılıyor. Türkiye’de yaygın bir biçimde değerlendirilen alternatiflerden biri de windows Live Messenger. Servisin yeni sürümü ile bilgiler almak amacıyla Microsoft Türkiye İnternet İş Grubu Yöneticisi Emre Tok ile Internet.Turk sitesinin yaptığı söyleşi.

 Messanger bildiğiniz gibi Microsoft`un anlık mesajlaşma servisi. Türkiye`de, yaklaşık 28 milyon kullanıcı Windows Live Messenger kullanıyor. Dünyada da yaklaşık 320 milyon kullanıcı kullanıyor. Dünyada Messenger pazar büyüklüğü açısından Brezilya, Meksika ve Fransa`dan sonra dünya dördüncüsü. Özellikle son zamanlarda sosyal ağlarla entegrasyonu ve yeni özellikleri ile Eylül ayının 30`undan itibaren yepyeni bir versiyon çıkardık. windows Live Messenger`ın bu versiyonu windows 7 ve Vista kullanıcıları tarafından kullanılabiliyor.

 Ne gibi yenilikler söz konusu?

XP kullanıcılarına özel de bazı yenilikler var. Windows live messenger`ın bu versiyonu özellikle son zamanlarda, günümüzde artan sosyal ağ kullanımı, fotoğraf ve video paylaşımı konusunda çok değişik yenilikler getiriyor. Öncelikle şundan bahsedeyim; sosyal ağlarla çok ciddi bir entegrasyonu var. Hepimizin bildiği gibi dünyanın en büyük sosyal ağı Facebook. windows live messenger`ın Facebook ile çok ciddi bir entegrasyonu var. Facebooktaki arkadaşlarınız ile sohbet edebiliyorsunuz. Onlar windows live messenger kullanmasa da, facebook kullansalar da windows live messenger`a yazdığınız mesajlar facebook`a gidiyor.

Ne gibi yenilikler söz konusu? Diğer önemli bir özellik arkadaşlarınızın paylaştığı videolar, fotoğraflar, yazılar, beğendikleri bütün ögeler facebooktaki ögeleri- siz messengerınıza bir kez entegre ettikten sonra sürekli olarak sosyal panonuzun içerisine akmaya başlıyor ve buranın içerisinde siz arkadaşlarınızın bütün gönderilerini görebiliyorsunuz.

Keza bunun içerisinde değişik iş ortaklıkları da var: Linkeldn, Myspace, Youtube gibi, Türkiye`den ise gezenzi gibi değişik ortaklıklarımız var. Burada yapılan bütün aktiviteler sosyal ağlarda geçirilen bütün hareketler messenger arkadaşlarınız tarafından görüntülenebiliyor ve bunların üzerinde yorum yapabiliyorsunuz.

Bu bize ne kazandırıyor? Daha farklı siteleri sürekli olarak intenette açıp hepsine şifre girip görüntülemektense, tek bir pano üzerinden messengerın sol tarafında bulunan sosyal pano üzerinden görüntüleme yapabiliyoruz. Ayrıca bu sosyal panonun sol tarafında sadece sosyal ağlar yok, bunun  içerisinde Türkiye Msn portali msn.com.tr içerikleri ” bütün kanalların içerikleri”  burada var. Burdan haberlerinizi okuyabilir, bütün içeriklerinizi girebilirsiniz.

Diğer bir panomuz ise oyunlar ; Türkiye oyunlar açısından çok kritik bir pazar. Özellikle sosyal ağlar hayatımıza girmesi ile beraber sosyal oyunlar, tek kişilik ve çoklu oyunlar, hayatımıza çok fazla entegre oldu. Zaman geçirmeyi seviyoruz.

Online oyun konusunda neler söyleyeceksiniz?

Türkiye oyun oynayan ve internette oyun oynamayı seven bir ülke. Messengerda da bu alanda çok yeni bir çalışma yaptık. 15 Kasımda Türkiye`nin de dahil olduğu, sadece dünyadaki ilk on pazarda oyunu lanse ettik.

Burada oyun alanına bastığınız zaman  oyun sekmesine- oyunların içine girebiliyorsunuz, arkadaşlarınızı oyuna davet edebiliyorsunuz. Facebook’ta arkadaşlarınızla oyun oynayabiliyorsunuz,Ffacebook’taki arkadaşlarınızı davet edebiliyorsunuz. Puanlarınız Facebook’a gönderiliyor -tamamen entegre sosyal ağlarla- ve arkadaşlarınıza yaptığınız davetlerle iki kişilik oyunları da burada oynayabiliyorsunuz. Yaklaşık 38 tane burada oyun mevcut.

Görüntülü görüşmede ne gibi farklı özellikler söz konusu?

Emre Tok: Karşılıklı iletişimde anlık mesajlaşma servislerinin en önemli özelliği uzaktaki bir sevdiğiniz kişi ile ya da yakınınızla görüşebilmeniz. Bunun için de görüntülü görüşme çok önemli. Biz bu sene çıkardığımız versiyonumuzda high defination yani yüksek çözünürlüklü görüntülü görüşme yapıyoruz, HD destekli görüntülü görüşmeyi destekliyoruz.

HD kameraları kullandığınız takdirde karşı tarafla çok yüksek kalitede  görüntüleme – görüşme yapabilirsiniz. Aynı zamanda sohbet ettiğiniz arkadaşlarınızla fotoğraf paylaşımı direkt sürükle bırak methodu ile istediğiniz kadar fotoğrafı arkadaşınıza gönderebilirsiniz. Ana sayfanızda tamamen büyük bir pencere içinde görebilirsiniz. Youtube, dailymotion ve vimeo videolarını da yine keza sadece linklerini paylaşarak arkadaşlarınızla beraber ortak izleyebilirsiniz, video izlerken de sohbetinize devam edebilirsiniz.

Örneğin, izlediğiniz bir maçın üzerine sohbetinizi devam ettirebilirsiniz ya da bir yemek tarifinin üzerine arkadaşınızla konuşabilirsiniz. Bunlar çok kritik.

Anlık paylaşımlar kayıt ediliyor mu?

Bu hep sorulan ve gündeme gelen konulardan. Bunlar anlık mesajlaşma servislerinin kullanımınları ve burada yaptığımız konuşmalar kayıtlar v.s. ile ilgili. Onlara biraz açıklık getirmek isterim. Öncelikle; anlık mesajlaşma servisine giriş yaptıktan sonra biriyle konuşmak istediğiniz takdirde mesajlaşma servisiniz messenger size bu kişi ile yapacağınız konuşmaları kayıt edip etmeyeceğinizi soracaktır.

Eğer buna hayır işaretini tıklarsanız hiç bir şekilde görüşmeniz bilgisayarınızda ya da bizim serverlarımızda saklanmaz. Buranın içerisinde eğer bunu kayıt edilsin diye tıkladığınız takdirde ise kesinlikle microsoft tarafında saklanmaz ama bilgisayarınızın içerisine bir küçük dosya?text dosyası olarak- bunu saklar. Siz bunun içerisinde görüşmelerinize ve görüşme geçmişinize ulaşabilirsiniz. Dolayısı ile kişilerle yapacağınız görüşmelerde sakıncalı bir durum olacağını düşünüyorsanız geçmişimi kaydet seçeneğini işaretleyerek konuşmalarınızı yaparsanız bu kayıtlarınız saklanır.

Herhangi bir hukuki durum oluştuğunda ise messengerla diyelim ki; bir kişinin size kötü bir cümle söylemesi ya da hep internette rastladığımız biçimde phishing dediğimiz yöntemle sizden şifre almaya çalışması ya da banka hesabı ya da bu gibi bilgileri elde etmeye çalışması. En önemlisi tanımadığınız bilmediğiniz kişileri listenize almamanız, kabul etmemeniz ve onlarla görüşmemenizdir.

Ama görüşme durumunda kalırsanız ise bu kişilerin size gönderdiği bağlantıları kabul etmeyin ya da attığı dosyaları, fotoğrafları açmayın. Bunları önermiyoruz. Bunların içerisindeki gizli virüsler bilgisayarınıza yayılabilir. Bu görüşmeler sırasında karşıdaki kişi ile yaptığınız görüşme sırasında memnun kalmadığınız herhangi durum olur ve bunu bir suç duyurusu yapmak isterseniz; bu görüşme kaydının – eğer bilgisayarınız kaydını tutuyorsa – direkt savcılığa bu konu ile ilgili şikayet edebilirsiniz.

Savcılık, bunu Türkiye Microsoft aracılığı ile Amerika`ya soracaktır ve o kişinin hiçbir şekilde bu görüşme ile ilgili kayıt içeriği değil sadece IP adresi  bulunduğu ve internete bağlandığı IP adresinin-  saat ve zaman dilimi verilecektir.

Dolayısıyla burada kesinlikle içerik görüşme v.s. saklanmaz. Aynı zamanda herhangi bir bilgisayarınızı şifrenizi v.s. kaybetmeniz durumunda da yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bunun için de önemli olan, eğer ki şifreniz kaybolduysa ya da tabiri caizse çaldırdınız ya da hacklendinizse bunun için yapacağınız en önemli şey;  windowslivehelp.com adresine girmeniz.

Bu, bizim Türkçe sitemiz. Burada bir kayıt açıyorsunuz ve bu kaydı açtıktan sonra e postanızla veya e posta hesabınız hotmaille ya da windows Live Messengerla gerekli bilgileri dolduruyorsunuz daha sonra bir hafta içerisinde size Türkçe olarak belli bir soru formu gönderiliyor ve bu soru formunda belli soruları cevaplamanız isteniyor.

Bu sizle ilgili bilgileri içeriyor. Bunlara doğru yanıt verdiyseniz eğer hesabınız sıfırlanıyor ve size tekrar şifre oluşturma hakkı veriliyor. Bu sizin hesabınızı geri almanızı sağlıyor. Dediğim gibi burda önemli olan adres Windowslivehelp.com . Yeni messenger ile ilgili özellikleri bulmak istiyorsanız ise çok basit bir internet adresimiz var Yenimessenger.com adresine girerek bütün özelliklerini öğrenebilirsiniz.  

Kaynak: Turk.Internet

MSN Mesajları Kayıt Edilmiyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Yeni Şifa Eczanesi Mutluluğun Çok Beklentiz az olsun Kansere İyİ gelen bİtkİler BEYAZ EV Erkekleri de Yetiştiren Kadınlar! ilk windosun hikayesi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır