Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Mısır Hükümeti İnterneti Kapattı

Ana Sayfa » internet » Mısır Hükümeti İnterneti Kapattı
Mısır Hükümeti İnterneti Kapattı

 

 internet

internet

Tunus’ta başlayan, Mısır’da devam eden ve arkasından Libya, Suriye, Yemen, Fas; Ürdün gibi diğer Arap ülkelerine de sıçrayacağı iddia edilen olayların başlama noktası Facebook olarak gösteriliyor.

unus’ta başlayan, Mısır’da devam eden ve arkasından Libya, Suriye, Yemen, Fas; Ürdün gibi diğer Arap ülkelerine de sıçrayacağı iddia edilen olayların başlama noktası Facebook olarak gösteriliyor.

Bu ülkelerdeki bazı gelişmeleri izleyenler de, çeşitli Facebook gruplarında örgütlenmeler olduğu iddiasında. Bu nedenle de yönetimler internet konusunda engellemeci yaklaşımlar almaya başladılar.

Olayların bugünlerde hızlı bir şekilde yaşandığı Mısır’da salı günü Twitter’ın yasaklandığı duyulmuştu, Facebook ve Google ise çarşamba bloklandı. Ama bugünkü haber, internetin Mısır Hükümetince tamamen bloklandığını gösteriyor. Ayrıca Blackberry servisleri ve SMS’ler de bloklandı.

İlk olarak Rensys Blogunda verilen habere göre 4 büyük Mısır internet servis sağlayıcısının (ISS) şu anda operasyonlarını kapattığını gösteriyor.

Bu durumun ne yaratacağı herkes tarafından merakla bekleniyor. Şimdilik mobil ve sabit telefonlar çalışıyor ama dünya bunların da bir sonraki adımda kapatılacağı düşüncesinde. Gerçi sabit hatların bazı bölgelerde çalışmadığı bilgisi de ulaşıyor.

Ama şu an için konuşursak, Mısır dünya ile internet üzerinden haberleşemiyor. Mısır yönetiminin bunu protestocuların birbirleri ile haberleşmelerini ve etkinlik planlamalarını önlemek için yapıyor diye düşünülüyor.

Online Diktatörlük

Herşeyin sanal’ı, online’ı oluyorsa, tabi ki online diktatörlük de olacak. Son olaylar bize bunu gösteriyor. Bundan sonrasında, antidemokratik hükümetlerle, onların yönetiminden memnun olmayan vatandaşlar arasında bu tür gelişmeler olacağını göreceğiz gibi tahmin ediliyor.

Ancak bu olay 2 gelişmeyi de birlikte getirecek, bir yandan hükümetler –demokratik ya da antidemokratik– “acaba interneti nasıl kontrol altında tutarız” diye araştıracaklar ve karşılığında da, –vatandaşlar interneti blokladıklarında bunu nasıl aşarız?– konusuna eğilecekler.

Zaten şimdiden dünya çapında bu tür gruplar var. örneğin, Anoynymous isimli grup Wikileaks ya da Mısır olaylarında hemen tepki gösterdi.

Gerçi bunun örneklerini “çocuk prnosu” ya da başka nedenlerle bloklanan siteler üzerine yaşadık ama artık daha ciddi gelişmeler olacak gibi.

Mısır Hükümeti İnterneti Kapattı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Yavaş Ama Ucuz: D-RAM Göz Tansiyonuna Dikkat Chat – Sohbet 10 Yila Damga Vuran İnternet Olaylari CGS Cephe Giydirme Sistemleri iRC Operserv Komutları

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır