Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Önce dur sonra düşün

Ana Sayfa » Serbest » Hikayeler » Önce dur sonra düşün
Önce dur sonra düşün

Basra şehrinde büyük bir yangın olmuştu. Yangın şehri sarmış.; ahalinin kimi malını, kimi canını kurtarma derdine düşmüştü. Malik b. Dinar hazretleri de o sırada Basra’nın yakınında bulunan tepeciğin üzerine çıkmış, Basra’yı kuş bakışı seyrediyordu. Basra ahalisi dehşetli telaş içinde koşuşturup duruyordu. Manzarayı gören Malik b. Dinar dedi ki: “Şu yangında yükü hafif olanlar kurtuldu, ağır olanlar mahvoldu!” Bu söz ne kadar da manidardır!

Basra şehrinde büyük bir yangın olmuştu. Yangın şehri sarmış.; ahalinin kimi malını, kimi canını kurtarma derdine düşmüştü. Malik b. Dinar hazretleri de o sırada Basra’nın yakınında bulunan tepeciğin üzerine çıkmış, Basra’yı kuş bakışı seyrediyordu. Basra ahalisi dehşetli telaş içinde koşuşturup duruyordu. Manzarayı gören Malik b. Dinar dedi ki: “Şu yangında yükü hafif olanlar kurtuldu, ağır olanlar mahvoldu!” Bu söz ne kadar da manidardır! Dünya ve dünya malına bağlılığı az olanların kurtuluş imkanı daha yüksektir. Dünyayı yük etmiş, dünya metaını omuzlarına yüklenmiş insanların kurtuluş imkanıysa azdır. Büyük hesap günü de bu yangına misal olur; orada dünyalığı az olanların işi kolay, çok olanların zordur. Malik b. Dinar hazretleri son olarak dedi ki: “Dünyevi arzular peşinde koşan kişinin peşinden koşmaktan şeytan vazgeçer, zira bu bela ona yeter.”

Önce dur sonra düşün - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Sınav hakkında

Sınav hakkında 24 Aralık 2010

Yaşamın hikayesi

Yaşamın hikayesi 24 Aralık 2010

Dört kelebek

Dört kelebek 22 Aralık 2010

Gerçek arkadaş

Gerçek arkadaş 14 Eylül 2010

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi 2011 Koç Burcu Yorumu (21 Mart-20 Nisan) 22 nolu karayolu Korsan yazılımda zirve Türkiye’nin Asuman Krause Resimleri Susmaya ne dersin? 23 milyon vatandaşın ehliyeti değişecek!

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır