Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Çocuk felci sendromu

Ana Sayfa » Sağlık » Çocuk Sağlığı » Çocuk felci sendromu
Çocuk felci sendromu

Çocuk felci (daha doğru ifade­siyle poliomyelitis) bir viral enfeksiyondur ve beyin ve omuri­liğe saldırabilir. Kalıcı felce ve solunumu kontrol eden kasların felç olmasına bağlı olarak ölüme sebebiyet verir.

Bir zamanlar genç çocuklar arasında çok yaygın olan ve kolaylıkla bulaşan bir hastalık olan çocuk felci, 1950?li yıllarda geliştirilen aşısı sayesinde, şimdilerde gelişmiş ülkelerde son derece nadir rastlanan bir hastalıktır. Bununla beraber, hijyen standartlarının düşük olduğu ve aşılamanın yaygın olmadığı az gelişmiş ülkelerde hâlâ ortaya çıkmaktadır. Az gelişmiş bir ülkeye seyahat edecekseniz, aşılanmış olduğu­nuzdan emin olun.

Çocuk felci sonrası sendromu, zayıflamış ya da felç olmuş kasla­rının kullanımı tamamen iyileşmiş kişilerde, semptomların nadiren tekrar görülmesi durumudur.

Semptomlar

Çocuk felci hastalığının ilk semptomları ? baş ağrısı, ateş, kusma ve boğaz ağrısı ? kötü bir grip vakıası ile kolaylıkla karıştırılabilir. Birkaç gün sonra, genellikle bacakları ve alt gövdeyi etkileyen adale zayıflığı başlar. Çocuk felcinin en ciddi neticesi, solunumu düzenleyen kasları kontrol eden brainstem?in enfeksiyon almasıdır. Eğer solunum durursa ve kişi bir solunum destek cihazına bağlı değilse, kişi ölecektir.

Tedavi Seçenekleri

Çocuk felci aşısı, tüm yaşam boyu bağışıklık sağlamak üzere, çocukluk çağında yapılır. Çocuk felci virüsünü öldürebilecek bir ilaç yoktur. Felcin tedavisi, hangi kasların etkilendiğine bağlıdır. Felçli kasların hasar görmesi, fizik tedavi ile önlenebilir.

Bu suretle felç olmuş yüzde 50?si tamamen iyileşir ve yüzde 25?ten azı, ömür boyu felç olur. Doktorlar, çocuk felci sonrası sendromunu, fizik tedavi ile iyileş­tirmektedir.

Çocuk felci sendromu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Hollanda Başörtüsüne Noktayı Koydu Karateka Dizideki Bir Sahneye Gözler Fena Takıldı! BlackBerry Bold Mobil TV Burun estetiği Allahuekber Diyeni Isırıyorlar

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır