Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

PC pazarının suçlusu Windows 8 mi?

Ana Sayfa » internet » Bilgisayar » PC pazarının suçlusu Windows 8 mi?
PC pazarının suçlusu Windows 8 mi?

2013051613004850583

 

Pazar araştırma firması Gartner, Batı Avrupa PC satışlarına ilişkin raporunu açıkladı. Buna göre 2013’ün ilk üç ayında PC satışlarında korkutucu bir şekilde tam yüzde 20,5 düşüş görüldü. Bunun, firmanın bu bölgeye ilişkin istatistikleri derlemeye başladığı tarihten bu yana görülen en büyük düşüş olduğu belirtiliyor.

Firmanın açıkladığı rakamlar, farklı alanlarda değişik oranlarda düşüş yaşandığını gösteriyor: Diz üstü bilgisayar satışlarında yüzde 24,6; masa üstü bilgisayar satışlarında yüzde 13,8; profesyonel PC satışlarında yüzde 17,2; ve son olarak tüketici PC satışlarında yüzde 17,2. Satışlardaki düşüşten en çok Acer ve HP’nin etkilendiği görülüyor: İki firma da söz konusu dönemde satışlarında yüzde 30 düşüş yaşadı.

Gartner, bu gerilemenin sorumlusunun Windows 8 olduğunu iddia ediyor. Firma baş analistlerinden Meike Escherich bu konuda şu açıklamayı yaptı: “Windows 8 yüklü pek çok PC bulunmasına rağmen yılın ilk üç ayında satışlarda büyük düşüş görüldü. Yeni Metro arabirim diğer cihazlarda işe yarıyor olabilir ancak dokunmatik ekrana sahip olmayan masa üstü ve diz üstü bilgisayarlara uygun olduğunu söyleyemeyiz.”

Escherich, kullanıcı tercihlerinde önemli bir değişim gözlemlediklerini, çok daha fazla kullanıcının artık tablet ve akıllı telefonları tercih ettiğini de sözlerine ekledi. PC satışlarında kısa vadede bir düzelme olması beklenmiyor.

PC pazarının suçlusu Windows 8 mi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi NETADAM BİLGİSAYAR NETCOM BİLGİSAYAR Ayva Leydi Ebru Yaşar Hayatı Huş Ağacı

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır