Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sağlıklı saçın altın kuralları

Ana Sayfa » Sağlık » Sağlıklı saçın altın kuralları
Sağlıklı saçın altın kuralları

Güzel bir portrenin en önemli öğelerinden biri olan saçlar, kış aylarında soğuk hava, yağmur ve kar gibi dış etkenlerden de çok çabuk etkilenebiliyor. Bunun önüne geçmek için nelere dikkat etmeli?
Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü?nden Uz. Dr. Tuğba Türe, ?Saç sağlığının korunması için yapılması gerekenler? hakkında en çok merak edilen soruları yanıtladı.

Sağlıklı saçlar kadın erkek herkes için çok önemlidir. Saçtaki kırılmalar, matlaşma ve pullanmalar, çevresel faktörlere, beslenme alışkanlıklarına ve yanlış uygulamalara bağlı olarak gelişebilir. Gerekli özen gösterildiğinde sağlıklı saçlara kavuşmak mümkün.

Öncelikle saçların kökünden beslendiği unutulmamalı. Dışarıdan uygulanan ürünler saçlara sağlık getirmez. Saçlar için gerekli olan vitamin ve mineraller ancak kan yolu ile saç köklerini besleyebilir. Demir, çinko, vitamin B12, folik asit ve biotinden zengin beslenmek saç sağlığı için gerekli.

Dengeli ve düzenli beslenmek, antioksidan yiyecekleri( sebze, meyve vb..) gerektiği kadar tüketmek, düzenli uyku ve stresten uzak durmak saç sağlığı için önemli. Dermatoloji uzmanına danışmadan saç sağlığı için önerilen ilaçların kullanılması ise doğru değil.

Saç boyaları…

Saç boyası, renk açıcılar, jöle, köpük, sprey gibi kozmetik ürünlerin bilinçsiz kullanımı saçlara zarar verebilir. Saç şekillendirici ürünler sık kullanımda ve saçtan temizlenmediğinde saçta kalıntı oluşturarak saç tellerinde zayıflama ve kırılmalara neden olabilirler.

Saç yıkama

Saçlar gün aşırı ve ılık su ile yıkanmalı. Ayrıca ikisi bir arada ürünler yerine şampuan ve saç kreminin ayrı ayrı uygulanması daha doğru olacaktır. Saç kreminin saç uçlarına sürülmesi yeterli.

Fön

Saçların kaba ve sert bir biçimde taranması saçları yıpratabilir. Eğer kuru ve zor taranan saçlara sahipseniz durulanmayan bakım ürünlerini kullanarak saçlarınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca saçlar kurutulurken ve şekillendirirken çok sıcak uygulamalardan kaçınılmalıdır.

Saç toplama

Özellikle alın bölgesinde bant şeklinde görülen saç dökülmelerinin en sık sebebi sıkı toplanmış saçlardır. Bu tarz uygulamalar, zaman içerisinde kıl köklerinin zarar görmesine ve saç kayıplarına neden olabilir

Sağlıklı saçın altın kuralları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Suyun 7 harikası

Suyun 7 harikası 25 Haziran 2013

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Cansu Dere Resimleri yanlızlık nedemek Vakit bulunca evlenecekmiş :) Güneş Ve Cilt Sağlığı Ayağı Dikenli Serçe Türk bilim adamlarından Başlığı önemli buluş

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır