Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Sibirya soğuklarından nasıl korunulur?

Ana Sayfa » Haber » Sibirya soğuklarından nasıl korunulur?
Sibirya soğuklarından nasıl korunulur?

Kars’ Devlet Hastanesi Darmotoloji bölümünde görev yapan cilt doktoru Aslı Küçükünal, Sibirya soğuklarına karşı alınabilecek önlemleri anlattı.

Yurdun büyük bir bölümünü etkisi altına alan Sibirya soğukları özellikle Doğu Anadolu bölgesinde etkisini sürdürüyor. Kars’ta Selim ilçesine bağlı Kırkpınar köyünden hayvan pazarına gelen Halis Karahan, “Ben Kırkpınar köyünden geldim. Bıyıklarımız, ağzımız, gözümüz hep buz tutmuş, konuşamıyoruz. Adımlarımızı bile atıp yürüyemiyoruz. Tipi de var. O kadar soğuk hava ki, geceleri dışarı çıkamıyoruz” dedi.

Vatandaşların Sibirya soğuklarına karşı nasıl korunabilecekleri hakkında Kars Devlet Hastanesi Darmatoloji Bölümü cilt doktoru Aslı Küçükünal, “Sibirya soğukları bir süre önce yurdumuza girdi. Epey de etkili oldu. Buraya gelen hastalar ekseriyetle soğuktan kaynaklanan şikayetlerle geliyorlar. Bu bölgede vatandaşlarımız tarım ve hayvancılıkla uğraştıkları için sürekli dışardalar” dedi Doktor Küçükünal, “Sibirya soğukları, tabii ki cilt hastalıklarına da yol açıyor. Havaların çok soğuk ve kuru gitmesi sebebiyle ciltlerde birtakım değişiklikler oluyor. Özellikle biz soğuk havaya bağlı egzamaları ve ciltteki kurulukları çok sık görüyoruz” dedi.

Doktor Küçükünal, “Özellikle kişilerin açıkta kalan bölgeleri olan ellerinde ve yüzlerinde kurumalara çok rastlıyoruz. Ellerinde, parmak, kulak ve burun uçlarında kızarıklıklar, morarmalar görülmektedir” dedi. Bunların çeşitli isimleri olduğunu vurgulayan Aslı Küçükünal, “Sarıkamış da bölgede önemli bir kayak merkezi ve bizler de burada yerli ve yabancı turistleri çok sık görmekteyiz. Sarıkamış bu Kars merkezinden daha da yüksek bulunduğu için rakım yüksekliğinden dolayı daha da soğuk bir yer. Bu nedenle kişilerin güneşten koruyucu yüksek koruma faktörlü kremler kullanmaları gerekmektedir.

Bol bol nemlendirici kremler kullanmaları gerekmektedir. Özellikle karda kayak yaparken kardan yansıyan güneş, farkında olmadan cildimize zarar vermektedir” dedi. Soğuk havalarda atkı, bere ve eldivan gibi takıların kullanmasının daha uygun olduğunu belirten Doktor Küçükünal, “Vatandaşların soğuk havalardan korunabilmeleri için sürekli kalın giyecekler giymeleri gerekmektedir” dedi.

Sibirya soğuklarından nasıl korunulur? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Google AdSense nedir? Altına bulanmış PS3 ile oyun oynar mısınız? Türkan Şoray’dan Sevişme Sahnelerine Destek Facebook ve can sıkacak planı Oturaklı seccade KESKİN ŞEHİDİ

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır