Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Suyun yararları

Ana Sayfa » Sağlık » Çocuk Sağlığı » Suyun yararları
Suyun yararları

nsan vücudunun yaklaşık %65?i sudan oluşmaktadır. Bu nedenle suyun beslenme sistemimizin en temel unsuru olduğunu söylememiz sanırım sizi çok şaşırtma-yacaktır. Birkaç hafta yemek yememeye dayanabiliriz. Ancak hiç su içmezsek, bir­kaç gün içinde ölürüz.
Suyun faydaları
Su sindirim sistemimiz için oldukça önemlidir. Yemek aralarında yeteri kadar su içmezsek, tükürük oluşumumuz azalır ve sindirimimiz etkinliğini yavaş ya­vaş kaybeder.
? Gün içinde içilen yaklaşık iki litre su deri, idrar, karaciğer ve mide aracılığıyla vücuttan atılır. Vücuttaki toksinler de su yoluyla dışarı atılır. Eğer su kaybedi­yorsak, su tüketimimizi artırmalıyız. Ne kadar fazla su içersek, vücudumuzda­ki toksinlerden de o kadar kolay kurtuluruz.

cocuk-su-iciyor.widec
? Hücrelerimiz su olmadan yeni dokular üretemez, toksik maddeler kan dolaşı­mımızda birikir, kan hacmimiz düşerek hücrelerimize daha az oksijen ve be­sin gitmesine neden olur. Bütün bu olumsuzlukların hepsi kendimizi güçsüz ve yorgun hissetmemize neden olarak hastalıklara davetiye çıkarır.

Çocukların ne kadar suya ihtiyacı vardır?
Çocuklar tarafından içilen su miktarı yaşlarına ve kilolarına bağlı olarak değişir. Çocukların çok yüksek oranlarda su içmesi neredeyse imkânsızdır. Günde 500-2,000rnl arasındaki su tüketimi çocuklar için yeterlidir.

Su kaynakları?
Çocuklarımızın vücuduna giren suyun yaklaşık %50?si kaynağını meyve ve sebze­lerden almaktadır. Diğer yarısı ise içilen sudan oluşmaktadır. Meyve suyu kokteyl­leri ve karbonat içeren içecekler de vücudun sıvı ihtiyacının karşılanmasına yar­dımcı olur, ancak vücudun bu tür içeceklerden su çıkarması hiç de kolay değildir.

Bu tür içeceklerin içerdiği su miktarına katkı maddesi özelliği olan ve toksik mad­deler içeren birtakım kimyasallar ve suni şeker çeşitleri de eklendiğinden, vücut gördüğü zararı bertaraf etmek için daha çok suya ihtiyaç duyar. Şişelenmiş doğal maden suyu oldukça yararlıdır, ancak bazı uzmanlar, çocuk­larımıza yüksek oranda sodyum içeren maden sularının çocuklar tarafından tüketilmesi konusuna çekinceyle yaklaşmaktadır. Eğer şişelenmiş maden su­yu almayı düşünüyorsanız, sodyum oranı düşük olanları tercih etmeye çalışın. Örneğin, her litrede 20 mg.dan az sodyum içeren maden sularını seçebilirsi­niz. Yapabileceğiniz başka bir şey de mineral konsantrasyonu düşük olan ma­den sularını tercih etmeye çalışmaktır. Şişelenmiş maden suları bakterilerden arındırılmıştır ve hava kirliliği, su kirliliği gibi her türlü kirlilikten uzak tutula-rak üretilmiştir.
? Şişelenmiş içme suyu para israfından başka bir şey değildir. İçme suyu hak­kındaki bilgileri düzenleyen ve denetleyen tüzük ve yasaların sayısı oldukça azdır; hatta bazı araştırmalar çeşmeden akan suların doğrudan şişelenip mar­ketlerde satıldığını ortaya koymaktadır.
? içtiğiniz suya para vermek zorunda olmanız da oldukça can sıkıcı bir mesele­dir. İçme suyu için bütçenizden pay ayırmakta zorlanıyorsanız ve şişe şişe iç­me suyunu marketten eve kadar taşımakta zorlanıyorsanız, suyunuzu filtre­den geçirmeyi deneyebilirsiniz. Piyasada her çeşit su filtresi vardır, bu neden­le ihtiyacınıza en uygun olan filtreyi seçmek durumundasınız. Sıhhi tesisatını­za özel olarak eklenmiş bir filtre sistemi, musluğunuzun ucuna eklediğiniz ba­sit bir filtreden daha etkilidir ancak daha pahalıdır ve daha çok masraf gerek­tirir. Sürahilerin içine yerleştirilen filtreler ise sadece su üstüne çıkan küçük maddeleri ve kîorini arıtır. Su içinde bulunması muhtemel bakterileri, böcek zehirlerini, kimyasal maddeleri ve metalleri arıttığı söylenen birtakım sürahi­ler de artık piyasada satılmaktadır. Ne çeşit filtre kullanıyor olursanız olun, filtrenizi düzenli olarak yenileyin çünkü filtreler bir süre sonra bakteriler için üreme kaynağı olur.

Çocuklarınızın su içmesini sağlayın
Rengârenk ve çeşit çeşit içeceklerin çocuklarımız için piyasada mevcut olduğu bugünlerde, su­yun öneminin birçok çocuk tarafından göz ardı edilmesi pek de şaşırtıcı değildir. Ancak ebe­veynler olarak çocuklarımızın su içmesini sağlamak için yapabileceğimiz birçok şey vardır.
? Eğer bir bebeğiniz varsa ve bebeğinizi anne sütünden kesmeye çalışıyorsanız, alternatif içecek olarak sadece suyu tercih edin. Bebeğinize yemeklerin yanında bir miktar su ile su­landırılmış meyve suları da verebilirsiniz, ama su diğer meyve sularına göre her zaman da­ha öncelikli olmalıdır.

? Havanın sıcak oiduğu günlerde, buzdolabınızda çocuğunuzun ulaşabileceği bir rafta su bulundurun. Çocuklar çok susadıklarında, ellerine ilk gelen içeceği içmek istefter.
m Çocuğunuzun içmesini istemediğiniz hiçbir içeceği evinize sokmayın. Çocuklar susadıkla­rında, ilk gördüğü sıvıyı içmeye çalışırlar.
? Çocuklarınız asitsiz içecekler içmeyi seviyorsa, şuruplu içecekleri tercih edin. Vişne şuru-<:, bu gibi içeceklerin şurubunu yeterli miktarda suyla sulandırabilirsiniz. Bu sayede çocuğu­nuzun içtiği su oranını da kontrol altında tutabilirsiniz. Çocuklar sulandırılmış meyve şuru­bunu içmekten pek hoşnut olmayabilir ama aldırmayın. Her çocuk bu duruma kısa sürede alışacaktır. Çocuklar meyve şuruplarını sulandırarak içmeye alıştıklarından, kısa bir zaman içinde sade su içmeye de alışabilirler. Belirli bir süre sonra ise, meyve suyu almayı tama­men bırakın. Çocuklarınıza yemeklerde taze meyvelerden elde ettiğiniz suyu saf su ile ka­rıştırarak vermeye başlayın.
? Çocuğunuz sadece gazlı ve asitli içecekler içmekten hoşlanıyorsa, endişelenmeye başla-sanız iyi olur. Çocuğunuza meyve suyu ile karıştırdığınız maden suyunu gazlı içeceklerin yerine rahatlıkla içirebilirsiniz. Çocuğunuz çok hareketli ise, su ter yoluyla kaybedilen vü­cut sıvısını takviye eder. Atletlere ve her türlü sporu deneyen birçok insana da su içmeleri konusunda telkinde bulunun.
? Çocuğunuz için plastik su şişesi satın alın ki suyu spor yaparken, arabayla gezerken ve­ya bahçede oynarken her an elinin altında bulabilsin. Çocuğunuza aldığınız şişeyi suyla doldurmadan önce her gün tertemiz yıkayarak içindeki bakteri oluşumunu önleyin.
? Çocuğunuza iyi bir örnek olun. Anne ve babasını öğlen yemeğinde su ya da maden su­yu içerken gören bir çocuk su/maden suyu içmek isteyecektir. Bu şekilde tüm ailenizin sağlıklı yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Suyun yararları - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Hayvanlarda eşcinsellik Ağaç çileği (ahu dudu, sultan böğürtleni, dağ çileği, zimavula) Tembel avrat reyonu Bilişim teknolojileri ne anlama gelir? GÜNEŞ WEB YAZILIM & YEMİNLİ TERCÜME Erdoğandan Kılıçdaroğlu ile ilgili yorum

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır