Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Tablet kavgası telefonda

Ana Sayfa » Teknoloji » Tablet kavgası telefonda
Tablet kavgası telefonda

Cep telefonunda ve tabletlerde rekabet, patent savaşlarını gündeme taşıdı.

Rakip ürünlerin dağıtımını durdurmaya dayanan patent savaşları satın alınan şirketlerle alevleniyor. Tablet pazarında iPad ile yüzde 80 civarında pazar payına sahip Apple, geçtiğimiz ay piyasaya sunulan Samsung Galaxy Tab 10.1 inç tabletin satışını patent ihlali nedeniyle durdurmuştu. Samsung’dan depolama, ekran gibi çeşitli parçaları satın alan Apple, iPhone 5’in piyasaya çıkmasından önce, Samsung’dan gelecek misilleme konusunda tedirgin.

PATENTLER MAYIN TARLASI

Apple, Google, Samsung, Microsoft ve Blackberry tablet ve akıllı cep telefonu rekabetinde patentlerle rakiplerinin etrafına mayın tarlası örerek rakibinin geliştirme sürecini zorlaştırıyor. Her firma patentlerle sadece piyasaya çıkan ürünün takli edilmesinin önüne geçmiyor, rakiplerinin etrafına da mayın tarlası döşüyor. Yanlış adım atan dağıtımda bile sorun yaşıyor. Mobil iletişim şirketlerinin patentleri için kıyasıya rekabet eden şirketler, satın almalarla rakiplerine üstünlük sağlamaya çalışıyor. Hem ABD, hem de Avrupa’da devam eden patent davaları milyonlarca dolarlık tazminat ve dağıtımı durdurma kararlarıyla alevleniyor. Mobil iletişim konusunda patent davalarını alevlendiren gelişme Apple’ın en büyük tedarikçilerinden biri olan Samsung’un Galaxy Tab 10.1 inç dağıtımını durdurmasıyla yaşandı. Samsung ve Nokia gibi devler 1993 ile 2011 arasında 10 bin civarı patent ile liderlik yapıyor. Patent liginde Apple, BlackBerry, ve Google, Samsung gibi devler satın almalarla da rekabette avantaj sağlıyor. Google, patent zengini Motorola Mobility’i satına alırken patent savaşında güçlü konum elde etmiş oldu.

Türk şirketleri patent fakiri

Türkiye’nin patent şampiyonluğunu Arçelik yapıyor. Aslında fark oluşturmak konusunda tüm ülkelerde yaşanan bir üreticilik sıkıntısı var. Uluslararası şirketler patentlenmiş mayın tarlasında yeni ürünler çıkarıyor. Elemanlarını, hukuk, tasarım ve mühendislik birimlerini patent ve fikri mülkiyet konusunda eğitiyor. Türkiye’de maalesef bu konuda eğitimler oldukça yetersiz.

Üreten değil patent ve marka sahibi kazanıyor

Bir adet iPhone 4’ün Apple’a maliyeti iSuppli araştırma kuruluşunun tahminine göre 187.51 dolar. 2007 yılında piyasaya sürülen İPhone’un ilk versiyonunun maliyeti 217.17 dolardı. 2008 yılında iPhone 3G ile maliyet 166 dolara düştü. Apple iPhone 4’ün uygulama işlemcisini patent kavgasına tutuştuğu Güney Koreli Samsung üretiyor. Ancak bu işlemcinin fikri mülkiyet hakkı Apple’a ait. Apple Japon Toshiba, Sony ve yine Güney Koreli LG’den ekran, pil ve bellek satın alıyor. Sonunda Çinli Foxconn da üretimini yapıyor. En düşük kazancı da Çin sağlıyor. Yani tablet veya cep telefonunu üreten değil, marka, tasarım, yazılım yani patent sahibi olan yüksek geliri elde ediyor ve kuralları da bu firmalar belirliyor.

Şirket değil patent alıyorlar

Google, Intel, Samsung, Ericsson, HTC, Apple ve Microsoft InterDigital’in 8800 patentlik portföyü için kurt gibi bekliyor. Google’ın 12.5 milyar dolarlık Motorola satın almasıyla kavga yeniden alevlenmişti. Piyasa değeri 5 milyar dolar bulan InterDigital patentleri sayesinde devlerin iştahını kabartıyor. InterDigital kablosuz ağlar üzerinden veri iletimi yapıyor ve bununla ilgili patentleri elinde bulunduruyor.

Tablet kavgası telefonda - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Dilek Eczanesi ÖZGÜRLER MOBİLYA Accessde Veri Transferi TUTKU Seni Sensizlikte Yaşamak Gibi Güneş.. Evde içilen sigaranın çocuk sağlığına etkisi nedir?

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır