Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Temmuz ayı enflasyon verileri açıklandı

Ana Sayfa » Haber » Temmuz ayı enflasyon verileri açıklandı
Temmuz ayı enflasyon verileri açıklandı

Temmuz ayı enflasyon verileri açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu Temmuz ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK verilerine göre aylık ve yıllık enflasyon oranları şöyle gerçekleşti.

 

Temmuz ayında ÜFE yüzde 0,71 geriledi. TÜFE’de yüzde 3,75 geriledi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz ayında tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde 0,25 artarken, üretici fiyatları endeksinin (ÜFE) yüzde 0.71 gerilediğini açıkladı. TÜİK’e göre, Temmuz ayı itibariyle yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 5,39 artarken, ÜFE’de yüzde 3,75 geriledi.

TÜİK’in 2003 baz yıllı verilerine göre, Temmuz ayı itibarıyla yıllık enflasyon ise TÜFE’de yüzde 5,39 artarken, ÜFE’de yüzde 3,75 geriledi. Yılın yedi ayında TÜFE yüzde 2,08, ÜFE yüzde 2,54 oranında artış gösterdi.

Temmuz ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalara göre yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 8,52 üretici fiyatlarında yüzde 5,47 düzeyinde gerçekleşti. 

Türkiye’de Temmuzda ayı itibariyle yıllık enflasyon, tüketici fiyatlarında (TÜFE) yüzde 5,39 artış, üretici fiyatlarında (ÜFE) yüzde 3,75 gerileme kaydedildi.

Geçen yılın aynı ayında yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 12,06, ÜFE’de yüzde 18,41 olmuştu. Böylece, temmuz ayı itibariyle yıllık enflasyon, geçen yılın aynı ayının, TÜFE’de 6,67 puan, ÜFE’de 22,16 puan altında gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, temmuz ayı itibarıyla aylık enflasyon TÜFE’de yüzde 0,25 artarken, ÜFE’de yüzde 0,71 geriledi. 2008 yılı temmuz ayında TÜFE yüzde 0,58, ÜFE’de yüzde 1,25 artış olmuştu. Buna göre aylık bazda enflasyon, geçen yıl temmuz ayına göre TÜFE’de 0,33 puan, ÜFE’de ise 1,96 puan düşüş gösterdi.

Öte yandan TÜFE’de temmuz ayında endekste yer alan 449 maddeden 78 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı, 223 maddenin ortalama fiyatında artış, 148 maddenin ortalama fiyatında ise düşüş gerçekleşti.

ÜFE’de ise temmuz ayında endekste bulunan toplam 768 maddeden 209 maddenin ortalama fiyatında değişim olmadı, 277 maddenin ortalama fiyatında artış, 282 maddenin ortalama fiyatında ise düşüş oldu.

ÖZEL KAPSAMLI TÜFE GÖSTERGELERİ

Temmuz ayına ilişkin özel kapsamlı tüketici fiyatları endeksi göstergelerine bakıldığında, ”çekirdek enflasyon” yerine açıklanan TÜFE göstergeleri geçen ay, mevsimlik ürünler hariç yüzde 1,25 işlenmemiş gıda ürünleri hariç ise 0,56 arttı.

Fiyatlar, enerji hariç yüzde 0,33, işlenmemiş gıda ürünleri ve enerji hariç yüzde 0,72 yükselirken, fiyatlar, enerji hariç ve alkollü içkiler ile tütün ürünleri hariç yüzde 0,31, enerji hariç ve alkollü içkiler ile tütün ürünleri hariç ve fiyatları yönetilen/yönlendirilen diğer ürünler, dolaylı vergiler hariç enflasyonda da yüzde 0,21 düştü.

Enerji hariç ve alkollü içkiler ve tütün ürünleri, işlenmemiş gıda ürünleri hariç yüzde 0,13, işlenmemiş gıda ürünleri, enerji ve alkollü içkiler, tütün ürünleri ile altın hariç yüzde 0,02 artarken, enerji hariç, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç fiyatlarda yüzde 0,08 yükseliş meydana geldi.

 

aa

Temmuz ayı enflasyon verileri açıklandı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

TRT Düzce Muhabiri Reyting Kaygısı Yüzünden… çene ağrısı Erkek ve kadının vücut farkları Hesperiidae !ban yazınca Banlama Kodu

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır