Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Tunceli Üniversitesi Kürtçe ve Zazaca eğitimine başladı

Ana Sayfa » Haber » Tunceli Üniversitesi Kürtçe ve Zazaca eğitimine başladı
Tunceli Üniversitesi Kürtçe ve Zazaca eğitimine başladı

Tunceli Üniversitesi Senatosu tarafından alınan kararla önlisans ve lisans öğrencilerine seçmeli Kürtçe ve Zazaca eğitimine başlandı.
Tunceli Üniversitesi Senatosu tarafından alınan kararla 2009-2010 eğitim öğretim yılının bahar döneminde haftada bir saat seçmeli Kürtçe ve Zazaca dersleri okutulmaya başlandı.
Üniversitenin önlisans ve lisans bölümlerindeki öğrencilerin tamamına yönelik verilen eğitime ilişkin konuşan Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, ?600 kadar öğrenci Kürtçe, 400 kadar öğrenci de Zazaca`yı seçmeli ders olarak görüyor. Eğitimleri anadili Kürtçe olan İngilizce okutmanımız ile anadili Zazaca olan emekli bir Türkçe öğretmenimiz veriyor? dedi.
Mardin Artuklu Üniversitesi`nde Yaşayan Diller Enstitüsü tarafından sadece yüksek lisans öğrencilerine Kürtçe okutulduğunu hatırlatan Rektör Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, ?Tunceli Üniversitesi demokratik açılıma destek veren tek üniversite olduğu gibi önlisans ve lisans öğrencilerine Kürtçe ve Zazaca`yı seçmeli ders olarak öğreten de tek üniversite? diye konuştu.
Gerek kendilerinin gerekse de öğrencilerin uygulamadan oldukça mutlu olduğunu belirten Rektör Boztuğ, ?Öğrencilerimiz anadillerini okuyup yazabildikleri için hem bizler mutluyuz hem de öğrencilerimiz son derece mutlular? şeklinde konuştu.
Zazaca dersini veren emekli edebiyat öğretmeni Ali Rıza Ergün ise, ?Haftada 8 saat derse giriyorum. Öğrencilerin Zazaca`ya yoğun ilgileri var? ifadelerini kullandı.

Tunceli Üniversitesi Kürtçe ve Zazaca eğitimine başladı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Balık Beyin İcin Cok Faydali Gülşen Nick ve ident Aynı ise gLine SET ELEKTRONİK SES IŞIK SAHNE SİSTEMLERİ SAĞLAMSHELL BİLİŞİM VE İNTERNET HİZMETLERİ Sana Susadım

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır