Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Turizme vizesiz seyahat dopingi

Ana Sayfa » Turizm » Turizme vizesiz seyahat dopingi
Turizme vizesiz seyahat dopingi

yunan adalari

yunan adalari

Dev gemilerle Yunan adalarına yapılan turlarda Türk turistlere vize esnekliği getirildi. Hem Ege Denizi hem de turizm hareketlendi, yeni gemiler kiralandı..

Yunanistan`da ekonomik krizden çıkış yolu arayan turizmcilerin girişimi ilk meyvesini verdi. Başbakan Papandreu`ya gönderilen “Türkler`e vize kolaylığı sağlayın” mektubunun ardından Yunan adaları için geçmişteki gibi özel uygulamaya geçildi. Kruvaziyer gemilerle buraya gelecek Türk turistlere vize esnekliği başlatıldı. Bu kolaylık Yunanistan üzerinden Hırvatistan`a da vizesiz turizmin önünü açtı.

Bizde de ekonomik kriz nedeniyle kötü günler geçiren turizmciler Ege`nin karşı kıyısından gelen bu müjdeyle sevindi. Bazı turizm şirketleri sadece Türkler için bahar ve yaz aylarında vizesiz Doğu Akdeniz turları düzenledi. Ayrıca  yeni gemiler de kiralandı.
Hey Travel Kruvaziyer Departman Müdürü Ahmet Yazıcı, Uluslararası Denizcilik Örgütü kurallarına göre geminin bir limanda 72 saatten az kalması halinde yolcularının vizesiz olarak şehre girmesine izin verilebildiğini söyledi. Yazıcı, bu konuda Türkler`e daha önce esneklik tanımayan Yunanistan`ın son dönemde geri adım attığını, izin vermeye başladığını ifade etti, şöyle dedi:

Tatil fiyatı da düştü

“Türkler`in artan kruvaziyer turizm talebi de bu esneklikte etkili oldu. Biz de gerekli izinleri aldık. Yunan adalarına gidecek gemilerde seyahat edecek yolcuların pasaport bilgileri karşı tarafa önceden bildiriliyor. Türkiye ve Yunanistan kıyıları dışında zaten vizesiz olarak hizmet veren Hırvatistan`ı da ekleyerek Ege-Adriyatik seferleri yapacağız. Bu turlar Ege Denizi`ne ve turizme önemli hareketlilik getirecek. Bir yolcu için vize maliyetinin 100-120 Euro olduğu düşünülürse kruvaziyer yapmak isteyenlerin de harcaması azaldı. Üç yıldızlı bir gemide Ege ve Adriyatik kentlerini gezmek isteyenler şimdi kişi başına ortalama 400 Euro ödeyecek.?

“Geçmişten ders çıkarılmalı”
İzmir merkezli Tiamo Tour`un genel koordinatörü Fatih Çelik de vize esnekliğinin turizme can suyu vereceğini söyledi. Ancak Çelik, geçmişte Yunanistan`ın bu uygulamaya neden son verdiğinin unutulmaması gerektiğine de dikkat çekti, şu sözlerle uyardı: “Avrupa ülkelerine yerleşmek için Yunan adalarını basamak olarak görenler yine sahneye çıkarsa, şu anki olumlu tablo yerini hayal kırıklığına bırakır. Suiistimal edenler engellenirse vizesiz seyahat özgürlüğü kalıcı olur. Herkes kazanır.”

Volkan külü engel olamadı
MSC Magnfica gemisiyle Akdeniz ve Ege turuna katılan Avrupalı turistleri volkan külleri bile durduramadı. Yüzen sarayın demir aldığı İtalya`nın Venedik kentine uçak seferleri iptal edildiği için gelemeyenler, bir yolunu bulup tura, İtalya Bari ve Yunanistan`ın Katokolon Adası`ndan katıldı. Beş yıldızlı otelden farksız gemideki 2 bin 757 turist İzmir`e de adım attı. Kimileri şehri gezdi,     kimileri Efes`e ya da Bergama`ya gitti.

Turizme vizesiz seyahat dopingi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Tatiliniz Kabus Olmasın!

Tatiliniz Kabus Olmasın! 29 Mayıs 2011

Kuş Gözetleme

Kuş Gözetleme 11 Eylül 2010

Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütü 11 Eylül 2010

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Web Sohbet Güncellendi Yeni Şifa Eczanesi Mutluluğun Çok Beklentiz az olsun Kansere İyİ gelen bİtkİler BEYAZ EV Erkekleri de Yetiştiren Kadınlar! ilk windosun hikayesi

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz

kelebek.gen.tr – kelebek mirc - Tüm Hakları Saklıdır