Kahkaha

Bayıldım

Cool

Kızgın

Mahcup

Öğretici

Şaşkın

Suskun

Tatlı

Üzgün

Süper

Türkiye – Bulgaristan Tazminat Krizi

Ana Sayfa » Haber » Türkiye – Bulgaristan Tazminat Krizi
Türkiye – Bulgaristan Tazminat Krizi

Bulgaristan, 1913 yılından sonra Türkiye’den göç eden Bulgarların bırakmak zorunda kaldıkları mal ve mülklere karşılık, Türk hükümetinden 10 milyar dolardan fazla tazminat talebiyle resmi başvuru sürecini hızlandırma kararı aldı.

Yurtdışındaki Bulgarlardan sorumlu devlet bakanı Bojidar Dimitrov, konunun AB’nin Türkiye için hazırladığı 2008 ilerleme raporunda yer alan bir sorun olduğunu belirterek ?Bu sorunun çözümü, Türkiye’nin AB’ye katılımı için önkoşullardan biridir? dedi.

Bulgaristan, 250 binden fazla Bulgar vatandaşı için tazminat talep edileceğini duyurmuştu. Bbc?nin haberine göre Dimitrov, Temmuz ayından bu yana iktidarda olan merkez sağ hükümetin, tazminat talebiyle bu yıl sonuna kadar resmi başvuru yapabilmek için gerekli belgeleri toplama sürecini hızlandıracağını bildirdi.

Şimdiye kadar mal ve mülk taleplerine ilişkin 2 bin 300 belge toplandığını söyleyen Dimitrov, göçmenlerin yakınlarının, yıl içerisinde sunmaları beklenen yeni binlerce belgeyle beraber, tazminat talebinin de 20 milyar doları aşmasının beklendiğini söyledi.

Türkiye’nin sorunun varlığını kabul ettiğini iddia eden Dimitrov, ?Türkiye ödeme yapmayacağını söylemedi ama miktarın ne kadar olduğunu bilmek istiyor? dedi. Dimitrov, tazminat konusunun, Türkiye ile Bulgaristan arasında 1925 yılında imzalanan ve halen yürürlükte olan Ankara Anlaşması’nda yer aldığını ileri sürerek, ?Türkiye’den anlaşmanın gereklerini yerine getirmesini bekliyoruz? dedi.

Dimitrov, Bulgar hükümetinin somut belgeler sunmaya hazır olması halinde, Bulgaristan ile Türkiye arasında tazminat anlaşmasını konuşmak üzere bir komisyon da oluşturulacağını kaydetti.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un bu ay sonu ya da Şubat başlarında Türkiye’yi ziyaret etmesi bekleniyor. Bulgar Bakan Dimitrov, tazminat konusunun bu görüşmede gündeme geleceğini öne sürdü.

Türkiye – Bulgaristan Tazminat Krizi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Mortal Kombat, PC’lere Geliyor LCD Ekranlı Mezar Domates SEL-KUT KAĞITÇILIK SAN. TİC. LTD. ŞTİ. tırnak hastalıkları Ona Sevdiğinizi Söyleyin

FACEBOOK'TA BİZ

Hoşgeldiniz Kelebek IRCd ve Kelebek Script ile ilgili her türlü yardımı HELPDESK alanından alabilrsiniz.

Kelebek mIRC Script Sohbet Sitesi - Tüm Hakları Saklıdır